Министрите на външните работи на Русия и на Китай, Сергей Лавров и Ван И, си отправиха взаимни похвали в Сочи и смъмриха САЩ, обобщава в. "Комерсант" вчерашния разговор между двамата.
Висшите дипломати отбелязаха твърде високото, "исторически рекордно" равнище на двустранното сътрудничество и обвиниха САЩ в санкционен натиск и генериране на кризи, пише руският ежедневник. Те направиха тези изявления в навечерието на насрочената за днес среща на Лавров с държавния секретар на САЩ Майк Помпео, изтъква "Комерсант".
Според руската делегация преговорите с китайския външен министър, чиято страна води със САЩ било все още ожесточен търговски спор, било вече истинска търговска война, не са планирани специално така, че да предшестват руско-американската среща. "Това е съвпадение, макар че трябва да признаем - доста символично", коментира неназован високопоставен руски дипломат.
"Комерсант" обаче коментира, че срещата между Лавров и Ван И е изглеждала като артилерийска подготовка за визитата на американския държавен секретар.
Според източници, присъствали на руско-китайския разговор при закрити врата, гостите от Пекин се изказали доста критично спрямо САЩ с оглед последните решения на Вашингтон да вдигне митата върху стоките, внасяни от Китай.
Обичайно твърде сдържан в оценките за разлика от Лавров, свикнал да критикува Съединените щати, този път китайският външен министър не скри даже пред публика недоволството си от политиката на Вашингтон, се казва в материала.
"Днес клеветата и очернянето са един от методите за провокация. Може да се окаже, че щом подобни клевети и лъжи прозвучат сто пъти, накрая може да се възприемат като факт. Това не е добре. Колкото по-голяма е държавата, толкова по-голяма отговорност има тя, но, за съжаление, сега колкото по-голяма е една държава, толкова по-своеволно се държи тя", заявил китайският външен министър, цитиран от "Комерсант".
"Комерсант" цитира и високопоставен източник от руската делегация, изразил задоволство от преговорите - според него конфликтите на Русия и на Китай със САЩ "тласкат двете страни към сближаване, за да се противопоставят заедно срещу този курс". Съответно "с гаранция ще се състои посещението в Русия на председателя на КНР Си Дзинпин, планирано за началото на юни", прогнозира всекидневникът.