ЕС планира да прекрати преговорите с Анкара по споразумение за въздушния транспорт, както и да замрази финансирането за Турция следващата година заради "незаконните" сондажи за находища на газ и петрол край Кипър, се казва в проекторешение на ЕС, предаде Ройтерс.
Текстът, който е разгледан от агенция Ройтерс, все още може да бъде променен. Проекторешението предстои да бъде обсъдено днес в Брюксел от постоянните представители на страните членки на ЕС с цел да бъде прието на срещата на министрите на външните работи на блока в понеделник.
С оглед на продължаващите и на новите незаконни сондажни дейности на Турция ЕС решава да преустанови преговорите за всеобхватно споразумение за въздушния транспорт и решава засега да не организира по-нататъшни срещи за диалог на високо равнище, е посочено в проекторешението.
Съветът подкрепя предложението на ЕК да намали предприсъединителната помощ за Турция за 2020 г. и призовава Европейската инвестиционна банка да преразгледа дейностите си, свързани с отпускане на кредити на Турция, се казва още в текста.
В проекторешението е посочено още, че ЕС ще бъде готов да въведе още по-сериозни мерки спрямо Турция, ако продължава със сондажите (край Кипър).
В периода 2014-2020 г. ЕС е предвидил за Турция сумата от 4,45 млрд. евро за политически реформи, земеделие и други проекти в помощ на подготовката на страната за евентуално членство в блока. Но, миналата година Брюксел спря отпускането на 175 милиона евро като протест заради влошаването на положението с човешките права в страната. Европейският съюз заяви, че при управлението на президента Реджеп Ердоган Турция се отдалечава от блока.
Но, тъй като ЕС се нуждае от Турция по въпроси като сигурността и миграцията, европейски дипломат, участващ в последните дискусии, заяви, че всякакви други бъдещи санкции ще бъдат ограничени.
"Те ще бъдат насочени само към лица, свързани с тези конкретни незаконни дейности. Ние се опитваме да калибрираме това внимателно, защото се нуждаем от турското сътрудничество за миграцията, НАТО, борбата с тероризма", заяви дипломатът.
Той отбеляза, че някои страни членки разчитат на Турция за транзита на енергия и затова ЕС "трябва да стъпва внимателно". "Не очаквайте някакви широки икономически санкции", заяви той.