Русия може да разположи ударни средства в Латинска Америка, ако САЩ поставят нови ракети в Европа, след като се оттеглят от Договора за ракетите със среден и малък обхват (ДРСМО), заяви генерал-полковникът в оставка Леонид Ивашов.
„Можем да ги доставяме в Куба, Венецуела и други приятелски страни. Имаме приятелски страни. Много държави, особено в Латинска Америка, искат да бъдат независими от САЩ“, заяви Ивашов, който в миналото беше началник на Главната дирекция за международно военно сътрудничество на Министерството на отбраната на Руската федерация.
„Постановяването на нашите ракети и оръжия със среден обсег ще предизвика определен политически и икономически натиск от страна на САЩ върху тези страни, но Русия ще застане зад тези страни“, допълни експертът.
"Това ще доведе до желанието на американския елит да започне преговори с целия свят, включително с Москва. Опитът от 1962 г. - Карибската криза - показа, че когато САЩ стават уязвими, те сключват споразумения“, допълва Ивашов.
По-рано в сряда заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков не изключи възможността страната му да постави ракети, забранени от ДРСМО, в отговор на подобни действия на Вашингтон. „Да, всички възможности ще бъдат на масата. Времето на полета е, разбира се, ключовият момент тук“, заяви Рябков.
Така Рябков отговори на въпроса дали Руската федерация счита възможността за симетричен отговор и разполагането на подобни ракети по-близо до САЩ в случай на разполагане на наземни ядрени ракети в Европа, забранени от ДРСМО.
На 2 февруари САЩ преустановиха участието си в договора и след шест месеца обещаха да се оттеглят от договора, ако Русия не се върне към спазването му. Кремъл отхвърля обвиненията на Белия дом в нарушаване на ДРСМО и отправя насрещни искове.
Руският президент Владимир Путин вече заяви, че отговорът на Кремъл на оттеглянето на САЩ от ДРСМО ще бъде огледален. Москва преустанови участието си в споразумението и обяви началото на научноизследователска и развойна работа по създаването на нови видове ракети.