Преди следващата си мисия до Марс през 2020 г., НАСА се готви да продължи в лавови полета в Исландия започнатата през 2012 г. работа на робота "Кюриосити", който търси признаци на живот на Червената планета, предаде Франс прес.
Сгушено в подножието на ледника Лангьокул, лавово поле бе превърнато в разстояние на три седмици през юли в терен за изследвания на около 15 учени и инженери, изпратени там от американското космическо ведомство.
С черния си базалтов пясък, дюните си, формирани от ветровете, черните си скали и планинските си върхове Исландия има нещо общо с Марс.
Канадската фирма Mission Control Space Services със седалище в Отава бе избрана от НАСА, за да тества прототип на астромобил в рамките на проекта SAND-E. Малкият електромобил е с бяла каросерия, оранжево шаси и четири задвижващи колела. Те се задвижват от два странични двигателя, които функционират с помощта на 12 малки батерии, скрити във вътрешността на возилото.
"Този роувър е неразрушим - увери Адам Делорие. - Онова, с което разполагаме на Марс, е много по-чувствително към заобикалящата го среда и условията в Исландия. Лунен роувър например изобщо не е подготвен за дъжд."
Снабден с триизмерни сензори, компютър, камера с два обектива и научни инструменти, роувърът с тегло около 570 кг се придвижва със скорост 20 сантиметра в секунда.
"Това е направено единствено поради причини за сигурност, тъй като е нужно много време, за да може снимки от друга планета да стигнат до Земята - поясни експертът по роботика Макс Вандермьолен.
Роувърът все пак е между 2 и 4 пъти по-бърз в сравнение със скоростта на придвижване по повърхността на Червената планета."