Отидете към основна версия

2 858 8

Опасен бум на бебета в Пакистан

  • пакистан-
  • раждаемост-
  • бебета
Ваксинация за децата в Пакистан. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ислам Мохманд и двете му съпруги имат толкова много деца, че бащата не може да запомни всичките им имена. Точният брой на отрочетата е 20, но мъжът и жените му нямат нищо против да увеличат още обитателите на къщата си.

Семейство Мохманд не са изолиран случай, а част от масова тенденция, заплашваща да стигне опасни измерения. Особено на фона на ширещата се бедност, недостигът на енергия и войната с бунтовниците, предава CNN.

Пакистан преживява истински кипеж на населението, като в момента по този показател се нарежда под №6 в света. Също така, страната е една от най-бедните в света – 60% от населението живее с по-малко от 2 долара на ден.

През 1947 година Пакистан има 33 милиона жители, а по настоящем населението там наброява 180 милиона души. ООН е изчислил, че към 2050 г. Пакистан ще е третата най-многолюдна държава в света след Китай и Индия.

За разлика от съседен Бангладеш, също мюсюлманска държава, Пакистан няма програма за контрол на раждаемостта.

70% от населението на Пакистан е неграмотно и живее в села без основни услуги. За да се изхранят, мнозина от тях принуждават децата си да работят.

„Мисля, че проблемът с населението е най-големият на тази страна“, твърди Акбар Лагаре от Департамента за населението. Той признава, че държавата също носи вина – липсват достатъчно ефективни политики за семейно планиране, обучения и т.н. Политическата нестабилност и честата смяна на правителствата са сред причините да няма визия по проблема.

„Ще има епидемии, ще има войни, хората ще се бият за храна и вода“, допълва той.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини