Малко известен факт е, че водата в Южна Африка е с най-високо качество в света. Разбира се, това важи за тези, които имат възможност да си я позволят. Южна Африка също така е държава, заплашена от остра водна криза, а по средата на това драматично противоречие стоят въглищата.
Качеството на питейната вода на глава от населението намалява драстично в световен мащаб. Тази тенденция също личи най-силно в Южна Африка. Прогнозите са, че към 2030 годината страната няма да може сама да покрива водните си нужди. Тогава няма да й достигат около 2.7 млрд. куб. м. живителна течност.
На фона на тази критична ситуация правителството би трябвало да предприеме мерки. Но не такъв е случаят на Южна Африка, алармират екоактивистите от Грийнпийс.
В ЮАР наскоро заработиха две нови въглищни централи, построени от компанията Еskom. Държавата изтъква предимствата на въглищата като енергиен източник, най-вече евтината цена.
Мините се копаят без ясна представа какво отражение ще има тази дейност върху водата, която в крайна сметка стига до устите на хората. Хабят се и значителни водни ресурси. Например, съоръжението „Кусите“ ще използва 173 пъти повече вода за произведен киловатчас енергия отколкото една вятърна централа.
Компанията произведа енергия за 95% от вътрешното потребление и около половината за нуждите на Африка. Миналата година за генерирането на тази енергия са използвани 2% от водните залежи на ЮАР.
Селскостопанският сектор използва 62% от водните ресурси, а въгледобивния сектор – 3%.