Отидете към основна версия

5 212 3

На кого му пука?

  • тайван-
  • коронавирус-
  • ухан-
  • сзо-
  • вирус

Натискът на Китай върху Световната здравна организация да изключи Тайван противоречи на Конституцията на СЗО

Снимки: БГНЕС/ЕРА

Световната здравна организация (СЗО) би трябвало да служи на човечеството, както и ООН, а това означава, че тя трябва да бъде равнопоставена за всички хора, независимо от гражданство, произход, религия, пол и т.н.

В отговор на новия коронавирус 2019-nCoV, известен още като Коронавирус Ухан, епидемия от заболяване от град Ухан, Китай, от декември 2019 г., СЗО проведе спешна среща в Женева на 22 януари. Поради географското си местоположение и на фона на продължаващото глобално огнище на новия коронавирус - Тайван стои „на първата линия на отбрана“, но, за съжаление, на Тайван не беше разрешено да участва в това важно събитие под натиска на Китайската народна република.

Натискът на Китай върху Световната здравна организация да изключи Тайван от срещата противоречи на Конституцията на СЗО за здравето като основно човешко право. Така Пекин напълно игнорира здравето и благополучието на 23 милиона души в Тайван. Използваният от Китай подход служи само за възпламеняване на гнева и негодуванието на тайванския народ.

Тайван притежава висококачествена медицинска технология и богат медицински опит и непрекъснато допринася за решаването на медицинските проблеми. Въпреки това, Тайван винаги е бил изключен от СЗО поради противопоставянето на Китай. Всичко това направи Тайван абсолютно неспособен да получи навременна информация от СЗО през 2003 г. за огнището на ТОРС.

Всъщност, между 2009 и 2016 г., Тайван участва в годишната Световна здравна асамблея, органът за вземане на решения на СЗО, като наблюдател и с помощта на САЩ и глобалното общество.

От 2017 г. насам обаче Китай “убеждава“ СЗО да не кани Тайван в асамблеите, в съответствие с твърдата позиция на Пекин относно проблемите около проливите. След като президентът Цай Ингвен от Демократично-прогресивната партия встъпи в длъжност през май 2016 г., редица световни сили, включително САЩ, Япония, Канада и ЕС, подновиха подкрепата си за включването на Тайван в СЗО като наблюдател на фона на продължаващото разпространение на 2019-nCoV.

Вирусната болест, възникнала в китайския град Ухан през декември 2019 г., засегна над 15 000 души и доведе до смъртта на повече от 400 в Китай.

Съобщавани са случаи и в около 20 страни извън континентален Китай, включително Тайван, като към 5 февруари в Тайван са регистрирани 11 потвърдени случая на коронавирус.

Този път Тайван не трябва да бъде изключван от СЗО поради политически причини и в името на 23-милионното му население и глобалната безопасност.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 7 гласа.

Свързани новини