Руски депутати предложиха законодателна поправка, която може да позволи на президента Владимир Путин да запази влиятелна роля и след края на мандата си, съобщиха държавни медии.
Остават още 4 години до изтичането на мандата на Путин. Според поправката към законопроекта за промени в конституцията, внесена от група депутати и сенатори, бившите руски президенти ще получат правото да станат пожизнени сенатори - членове на Съвета на федерацията - горната камара на парламента. Те ще могат и да се отказват от това право.
Путин, който е на 67 г., е на власт като президент или премиер вече 20 години и сегашният му мандат изтича през 2024 г. В реч миналия месец той излезе с инициатива за серия от промени в конституцията на Русия, чрез които да бъде реформирано управлението на страната. Тези промени, които вече бяха гласувани на първо четене в Думата, ще разширят пълномощията на парламента. Повече власт ще получи премиерът, както и предвижданият Държавен съвет, което породи спекулации, че Путин може да заеме един от тези постове. Той иска също предложените промени да бъдат одобрени с национален референдум.
Промените включват установяване на минимална работна заплата и обвързване на пенсиите с разходите за живот, което би убедило населението да одобри промените. В момента законопроектът е в комисията на Думата по държавното строителство и законодателство, която го подготвя за второ четене, разглеждайки постъпващите поправки.