Отидете към основна версия

1 171 3

Европейската комисия посочи икономическите проблеми пред ЕС

  • ес-
  • ек-
  • устойчивост

"Производителността не расте достатъчно бързо в Европейския съюз, инвестициите все още са твърде ниски, а публичният дълг остава висок в страните, които най-много се нуждаят от неговото намаляване", каза Европейската комисия вчера, когато очертаваше стратегията за растеж на блока. Това съобщи Reuters.

В годишните си препоръки към всички държави от съюза ЕК заяви, че блокът ще бъде успешен само ако всичките му членове се съсредоточат върху устойчив растеж.

„Съотношението на публичния дълг продължава да намалява в много държави-членки, но не и в онези, където е най-необходимо“, обяснява Комисията, визирайки Италия, Гърция, Португалия и Кипър, които имат съотношение дълг към БВП над 100%.

„Страните в ЕС все още се борят да възвърнат своите равнища на публични инвестиции преди кризата. По-конкретно, публичните инвестиционни разходи остават на исторически ниски нива и се очаква съотношението им към БВП да се увеличи незначително, особено в еврозоната “, казва още ЕК.

Изпълнителният орган на ЕС допълни, че държави със стабилни публични финанси като Германия и Холандия, които имат бюджетни излишъци от години, трябва да стимулират устойчивия растеж и да подкрепят прехода към по-зелена, нисковъглеродна и цифрова икономика.

От Европейската комисия подчертават и значението на продължителното намаляване както на външните, така и на вътрешните макроикономически дисбаланси. Според тях, това ще повиши устойчивостта на икономиките в блока.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 3 гласа.

Свързани новини

  • Различия между ЕС и Великобритания

    Между ЕС и Великобритания има сериозни различия за бъдещите им отношения. Това заяви главният европейски преговарящ Мишел Барние, цитиран от Гардиън. ...
    05.03.2020
    3 046
    5
  • ЕС глоби Гърция с 3,5 милиона евро за...

    Съдът на ЕС наложи глоба от 3,5 милиона евро (3,8 милиона долара) на Гърция, тъй като не е почистила подпочвени води от нитрати, идващи предимно от то ...
    27.02.2020
    1 985
    4