"Нова криза в Егейско море е на вратата", предупреждава в заглавие днес турският в. "Дирилиш постасъ". Предупреждението е свързано с планирано военно учение на Гърция в района на острови покрай турското крайбрежие, които имат демилитаризиран статут.
Турските въоръжени сили са изпратили две предупреждения на Гърция във връзка с планираните от нея маневри. В тях се напомня за Лозанския мирен договор, което на свой ред предизвикало "дни наред дискусии в гръцката общественост", отбелязва "Дирилиш постасъ", предава БТА.
Ученията били планирани покрай островите Псара, Хиос и Самос, уточнява вестникът. Турската армия обаче изпратила две съобщения Навтекс на Гърция, в които поставя ударение върху Лозанския мирен договор от юли 1923 г.
Това на свой ред предизвикало порой от реакции в Гърция и тълкуване, че Турция поставя под въпрос суверенитета ѝ в Егейско море. Обстановката се напрегнала още повече от изявленията на гръцки военни представители, че са готови за всякакви варианти, включително за война, отбелязва "Дирилиш постасъ".
В много турски вестници днес водещата тема е честваният на тази дата Ден в памет на Ататюрк и празник на младежта и спорта.
На 19 май 1919 г. от черноморския град Самсун основателят на турската република Мустафа Кемал Ататюрк, заедно със сподвижниците си, слага началото на турската война за независимост - гръцко-турския военен конфликт (1919-1922 г.) след Първата световна война, продиктуван от съпротивата срещу следвоенното разкъсване на Турция и особено срещу опитите на Гърция да завземе Смирна (Измир) и околностите на града. Войната завършва с разгром на Гърция и възстановяване на част от турските територии, отнети на Турция от Антантата. Този исторически ход на Ататюрк след четири години се увенчава с подписването на Лозанския мирен договор от 24 юли 1923 г. и създаването на Република Турция от разпадналата се Османска империя.
Много от вестниците днес посвещават челните си публикации на тази паметна дата и публикуват снимки на Ататюрк. "Стъпка към независимост", гласи заглавието на "Джумхуриет", "Гнетът свърши на този ден", пише "Йени месаж", а "Акшам" отбелязва "Факелът на независимостта никога няма да угасне".