Жителите на Минеаполис организират сами отбраната си, гласи заглавие в днешния брой на френския в. "Фигаро". Изоставено от претоварените полицейски служби, населението е подложено на насилие и грабежи след смъртта на Джордж Флойд.
Минеаполис премина от ограничителните мерки, наложени заради коронавируса, към полицейския час, без междинен период. Големите бунтове, които опустошиха града миналата седмица, спряха след разполагането на Националната гвардия и въвеждането на извънредно положение, но грабежите продължават и гражданите сами организират защитата си. С падането на нощта улиците се изпразват, а бученето на невидими хеликоптери в небето допринася за мрачната атмосфера.
Витрините по авеню Ийст Франклин, което пресича града в посока Мисисипи, са покрити с шперплат, който не винаги е особено полезен за защита от грабежите. Някъде има надписи, обръщения към вандалите: "Ако обичате, не палете, в съседство живеят хора". Други съобщават, че собственикът е чернокож или член на етническо малцинство, а понякога е изписано само съкращението POC (пи оу си - цветнокож).
Полицейският час, наложен в много градове заради размириците, избухнали след смъртта на Джордж Флойд, не успя да спре новата вълна от протести в САЩ, пише британският в. "Гардиън". Полицията използва хеликоптери, сълзотворен газ и лютив спрей срещу участниците в спорадичните размирици, изтъква вестникът.
Много американски градове - от Ню Йорк до Вашингтон и от Филаделфия до Лос Анджелис, въведоха снощи полицейски час. В някои случаи жителите им бяха уведомени за това по-малко от час преди влизането му в сила. Напрежението се засили с напредването на нощта, след като полицията прибягна до използване на сила за разчистване на улиците, отбелязва в. "Гардиън". Президентът Доналд Тръмп заплаши снощи да използва армията срещу протестиращите, "ако някой град или щат откаже да направи необходимото, за да защити живота и собствеността на своите жители".
Мобилизацията на протестиращите в страната започна преди седмица, след като бяха публикувани кадри, показващи как в Минеаполис Флойд умира при арест, защото бял полицай притиска врата му с коляно към земята. И двете публикувани вчера аутопсии потвърдиха, че Флойд е починал в резултат на мерките при задържането.
Протестите срещу смъртта на Джордж Флойд може да доведат до нова поява на случаи на коронавирус, предупреждават здравни експерти, цитирани в британския в. "Телеграф". Политически лидери призоваха за спокойствие и раздаване на маски на протестиращите. Кметицата на Атланта Кейша Ланс Ботъмс предупреди, че всеки, който е участвал в протести предишната нощ, трябва да си направи тест за Ковид-19 тази седмица. Тя подчерта, че в Америка все още има пандемия, която взема непропорционално по-голям брой жертви сред тъмнокожото население.
Протестите избухнаха в момент, когато много американски градове започваха да облекчават наложените заради коронавируса ограничителни мерки, отбелязва в. "Телеграф".
В центъра на Манхатън снощи започнаха грабежи и това принуди кмета Бил де Блазио да удължи полицейския час, предаде Франс прес. Маркови магазини на Пето авеню и магазини за електроника и Лего на други големи улици бяха ограбени още в началото на вечерта, преди влизането на полицейския час в сила в 23 часа местно време. Групи младежи, често по десетина души, обикаляха улиците, някои от които бяха блокирани от полицията. Кадри на местната телевизия NY1 показаха младежи, излизащи от магазин за електроника на веригата "Бест бай", преди да бъдат задържани от полицията по подозрение в извършване на престъпление.
Кметът определи ситуацията като "неприемлива" и обяви, че днес полицейският час ще започне от по-рано, от 20 часа местно време. Той обаче увери, че градът е под контрол и "като цяло е мирен и спокоен".
С това американската икономическа столица последва примера на още четиридесетина други града, които наложиха полицейски час, за да спрат размириците, започнали след смъртта на Джордж Флойд - нов символ на полицейската бруталност срещу афроамериканското малцинство.
Най-малко петима души загинаха при сблъсъците в най-малко 140 американски града. Много хора, както полицаи, така и протестиращи, бяха ранени, пише в. "Ню Йорк таймс". Причинените щети от грабежите и вандализма се измерват с милиони. Фактът, че протестите срещу смъртта на Флойд доведоха до наранявания и смърт е противоречие, което се усеща най-силно от близките на загиналите, отбелязва американското издание.
Само часове, след като Тръмп положи клетва като президент на САЩ през 2017 г., Белият дом публикува изявление, в което обеща да промени "опасните настроения срещу полицията в Америка", припомня в. "Вашингтон пост". Обещание, което бе в унисон с останалите позиции на новия президент в защита на реда и закона. Много полицаи и органи на реда тогава го приветстваха, включително председателят на полицейския профсъюз в Минеаполис.
Тръмп постепенно отмени реформите на полицейската дейност, въведени по времето на Барак Обама. В същото време администрацията на Тръмп показа, че няма да е прекалено загрижена, ако полицията стигне до някаква граница или я премине. Когато снощи Тръмп поиска от губернаторите да се "наложат" на протестиращите и участниците в размирици, изказването му съвпадаше с "грубите" тактики, на които той се възхищава, пише изданието.
За разлика от него назначеният от Обама екип беше призовал полицаите да не действат като "воини", а като "защитници". По същия начин администрацията на Обама беше ограничила доставките на военни излишъци за органите на реда. Въпреки това Обама едва започваше да въвежда препоръките на своя екип, които включваха по-строги мерки срещу расовото профилиране и независимо разследване на случаите, при които полицай е причинил смърт.
За Тръмп всички тези препоръки бяха равнозначни на "война срещу полицията". Администрацията му поднови доставките на военни излишъци и не обръщаше внимание на системния расизъм, с който много афроамериканци вярват, че се сблъскват при контакти с полицията.
Подстрекателските думи на Тръмп означават, че полицаите ще продължат да не носят отговорност. След като премахна модела на предшественика си, сега президентът няма какво да предложи, за да се постигне помирение, освен едно статукво, което много американци мразят. На практика неговите лозунги показват неуважение към закона и подтикват към неспазване на реда, пише в заключение в. "Вашингтон пост".