Турските издания коментират очакваното днес решение на турския Държавен съвет, за отварянето на храма "Света София" в Истанбул за мюсюлмански богослужения. Според вестник "Тюркийе" вниманието на цяла Турция е приковано към очакваното решение. В случай, че то е "негативно", ще се премине към указ на президентството и "86-годишните окови на символа на завоеванието на Константинопол ще паднат".
"Йени шафак" окачествява храма като "кървяща 86 години рана" и посочва, че правната битка за превръщането на "Света София" в джамия се очаква да приключи днес, предаде БНР. "Милли газете" пък пише, че за първи път е постигнат толкова голям консенсус по въпроса за "Света София", като дори кемалистката Народнорепубликанска партия, водеща опозиционна сила в момента, давала подкрепа за превръщането на музея в джамия.
Катедралата "Света София" е превърната в джамия след завладяването на Константинопол през 1453 година, но след създаването на модерната турска република е направена на музей. Сега, властта в лицето на Реджеп Ердоган иска отново да промени статута ѝ на джамия. Това предизвика остра международна реакция, включително от САЩ.
ЮНЕСКО трябва да бъде уведомена за всяка промяна в статута на истанбулския музей „Света София”. Всяка промяна може да наложи преразглеждане на статута му от Комитета за световно наследство, съобщи Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, цитирана от БГНЕС. Очаква се днес Върховният административен съд на Турция да обяви, че преобразуването на „Света София” в музей през 1934 г. е незаконно, което ще даде зелена светлина за възстановяването му като джамия, пише „Катимерини”. Според заявление от ЮНЕСКО, „Света София” е включена в списъка на обектите на световното културно наследство като музей и като такъв има определени ангажименти и законови задължения.