Отидете към основна версия

5 431 43

Турция за "Света София": Ще запазим християнските икони

  • света софия-
  • турция-
  • джамия-
  • храм-
  • истанбул-
  • икони-
  • ибрахим калън

Отварянето на „Света София” за молитва няма да попречи на хората да я посещават

Снимка: Shutterstock

Повторното отваряне на „Света София” за молитви няма да я лиши от нейната идентичност и тя винаги ще принадлежи към световното историческо наследство. Това зави Ибрахим Калън - говорител на президента на Турция, в интервю за Анадолска агенция.

Отварянето на „Света София” за молитва няма да попречи на хората да я посещават, каза той. „Турция ще запази християнските икони там, също както нашите предци са запазили всички християнски ценности”, убеден е Калън, цитиран от БНТ.

Всички основни джамии като Синята джамия, Фатих и Сулеймание са отворени както за посетители, така и за поклонници. Той даде за пример емблематичната катедрала „Нотр Дам” и базиликата „Сакре Кьор” във Франция - две световноизвестни църкви, които са отворени както за туристи, така и за поклонници. „Откриването на Света София за поклонение няма да бъде пречка за местните или чуждестранните туристи да посещават обекта“, подчерта Калин и допълни, че не се поставя под въпрос съхраняването ѝ като културно наследство.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че най-малко 400 църкви и синагоги в Турция са активно отворени за молитви. „Немюсюлманската общност е част от Турция от векове и върху малцинствата не се оказва натиск“, категоричен е Калин. Днес се очаква Върховният административен съд на Турция да обяви, че преобразуването на „Света София” в музей през 1934 г. е незаконно, което ще даде зелена светлина за възстановяването му като джамия.

Според заявление от ЮНЕСКО, „Света София” е включена в списъка на обектите на световното културно наследство като музей и като такъв има определени ангажименти и законови задължения. Перспективата от подобно решение предизвика загриженост сред администрацията в САЩ, Русия и Гърция, както и сред християнските църковни ръководители. Вселенският патриарх Вартоломей заяви, че такава промяна ще разочарова християните и ще "раздели" Изтока и Запада. Главата на Руската православна църква обяви, че това би застрашило християнството. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео и Гърция също призоваха Турция да запази статута на музея. Отделни представители на Турция се борят отдавна за превръщането на „Света София“ в джамия, като твърдят, че това ще представи по-добре страната като изключително мюсюлманска.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: