Отидете към основна версия

1 643 2

Казахстан напълно премахна смъртното наказание

  • казахстан-
  • реформа-
  • закон

Решението е одобрено от държавния глава на страната

Снимка: БГНЕС/EPA

На 14 юли 2020 г. президентът на Република Казахстан Касъм-Жомарт Токаев подписа Указ
и упълномощи ръководителя на външнополитическото ведомство на Казахстан да подпише Втори факултативен протокол към Международния пакт за граждански и политически права, насочен към отмяна на смъртното наказание.

Държавният глава излезе с инициатива за подписване на този важен международен документ по време на заседание на Националния съвет за обществено доверие, проведено на 20 декември 2019 г. в град Нур-Султан, въз основа на препоръките на международните организации, в това число ООН, ЕС, ОССЕ, CE, ОИСР и др.

Тази стъпка е логично продължение на курса, взет от Казахстан от 1994 г. насам, насочен към постепенно стесняване на прилагането на смъртното наказание.

От 2003 г. с Указ на президента в страната е въведен безсрочен мораториум върху смъртното наказание, в съответствие с който изпълнението на смъртните присъди бе напълно спряно.

Към днешна дата, според наказателното законодателство на Казахстан, максималното наказание може да бъде доживотен затвор. В същото време смъртното наказание като вид наказание за дадено  престъпление  не е отменено с мораториум и закон и може да бъде изпълнено една година след като мораториумът бъде отменен. Тази присъда може да бъде произнесена по 17 члена на Наказателния кодекс на Република Казахстан: „Използване на забранени средства и методи за водене на война”, „Геноцид”, „Наемничество”, „Държавна измяна във военно време”, „Посегателство върху живота на първия президент на Република Казахстан – лидер на нацията”, „Посегателство върху живота на президента на Република Казахстан” (дори ако той остане жив), „Саботаж”, „Акт на тероризъм”, а също и „Укриване или отказ от военна служба във военно време”, „Дезертьорство във военно време” и други.

Решението на президента К. Токаев за подписване на Втори факултативен протокол към Международния пакт за граждански и политически права показва решителни намерения за гарантиране на правата и свободите на гражданите, а също така свидетелства за стриктно изпълнение на пакет от политически реформи, за които държавният глава обяви в своето обръщение към народа на Казахстан на 2 септември 2019 година. По този начин днес Казахстан предприема поредни сериозни стъпки към демократизацията на страната.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини