Австралия ще стане първата държава в света, която ще изиска от технологичните гиганти "Фейсбук" и "Гугъл" да плащат на местните медии за използвано от тях новинарско съдържание. Предвиждат се и промени по въпроси като достъп до потребителски данни и прозрачност около използваните алгоритми за класиране на съдържанието в платформите при търсене, отбелязва БНР.
"Ройтерс" определя хода като забележителен и в защита на независимата журналистика,a "Франс прес" като най-агресивния на правителство до момента за ограничаване на правомощията на американските дигитални гиганти.
Министърът на държавното съкровище на Австралия Джордж Фрейденберг уточни, че намерението ще бъде обнародвано в закон по-късно тази година:
„Става дума за справедливост за предоставящите информационни услуги австралийски компании. Това ще осигури засилена конкуренция, по-голяма защита на потребителите и устойчив медиен пейзаж.“
След проучване на състоянието на медийния пазар и влиянието на американските платформи, австралийското правителство в края на миналата година призова "Фейсбук" и "Гугъл" да договорят доброволно сделка с медийните компании за използване на тяхното съдържание. Нямаше резултат и сега Канбера даде срок от 45 дни за постигането на арбитражно споразумение или Австралийският орган за комуникации и медии ще определи правнообвързващи условия от името на правителството