Отидете към основна версия

8 268 21

Нацистката надзирателка, която бе спасена от собствените си пленнички

  • концлагер-
  • надзирател-
  • йохана лангефелд

Йохана Лангефелд била убедена националсоциалистка и доброволно поискала да работи в женските лагери на нацистите

Йохана Лангефелд била убедена националсоциалистка и доброволно поискала да работи в женските лагери на нацистите. И все пак не била като другите надзирателки. Ето нейната необикновена история:

 

Случаят "Йохана Лангефелд" е наистина необичаен. Тя започва работа като надзирателка в концентрационните лагери на нацистите още през 1938 година - първоначално край замъка Лихтенбург в Саксония, откъдето през 1939 година пленниците са откарани в Равенсбрюк. През 1942 година е прехвърлена за няколко месеца в Аушвиц, след което отново се връща в Равенсбрюк. Но за разлика от други жени, работили като надзирателки в лагерите, Йохана Лангефелд нито е съдена, нито е наказана за деянията си.

"Единствената, която се държеше с нас човешки"

През 1943 Лангефелд е уволнена и арестувана от нацисткия режим, след това изведнъж е освободена, за да бъде задържана след края на войната от американците, които я предават на Полша. И именно там, по Коледа 1946 година, Йохана Лангефелд успява да избяга от затвора в Краков - с помощта на бивши лагерници, за които е отговаряла. През 1957 година се връща във Федералната република. Умира през 1974 в Аугсбург, като до края на живота си остава непотърсена от германското правосъдие.

Историци свидетелстват, че като старша надзирателка Йохана Лангефелд не само е играла важна роля в лагерите, но и е участвала в извършваните там престъпления. Била е убедена националсоциалистка и антисемитка. И доброволно е поискала да работи в женските лагери на нацистите, където е участвала в „селекциите“, при които се е решавало кои жени да отидат в газовите камери.

Същевременно обаче е имало и лагерници, на които Йохана Лангефелд е помагала. „Покрай заеманата от нея позиция тя със сигурност е вършила много злини. Но ние в лагера трябваше да правим разлика между лошо и по-лошо. А що се отнася до надзирателките, сред тях имаше лоши, по-лоши и най-лоши, имаше истински садистки", разказва една от оцелелите - полякинята Йоана Пенсон. А друга оцеляла споделя: "Тя беше единствената надзирателка, която се държеше с нас човешки".

"Тя се различаваше много от останалите надзирателки"

Йоана Пенсон никога не е съжалявала, че впоследствие именно те, бившите лагерници, са се застъпили за Йохана Лангефелд: "Защото дори и съвсем малко добрини да е сторила, по това тя се различаваше много от останалите надзирателки“, споделя Пенсон.

След ареста на Лангефелд в Краков Йоана Пенсон се застъпва за нея с писмо, в което описва как надзирателката помогнала за спасяването на момиченце. Така Пенсон искала да избави Лангефелд от заплашващото я смъртно наказание. „Може и да не е била ангел, но в сравнение с другите определено се държеше различно“, казва полякинята.

Тези дни по германската обществена телевизия ARD бе излъчен филм за Йохана Лангефелд, от който зрителите научават и това: пред своя бивша колежка от концентрационния лагер Лангефелд веднъж споделила, че иска „поне за две години да влезе в затвора, за да изтърпи наказанието за своите престъпления“. Но и след завръщането си в Германия през 1957 Йохана Лангефелд така и не се предава на властите.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 11 гласа.

Свързани новини

  • Преди Аушвиц да стане "фабрика за смърт"

    „Любима моя Халуся, от 14 юни се намирам в концлагера Аушвиц, здрав съм, чувствам се добре“, пише през 1940 година Тадеуш Корчовски, затво ...
    14.06.2020
    8 224
    24
  • Разтърсващата история на Аушвиц

    Над 25 милиона души са посетили мемориала на бившия германски концентрационен лагер Аушвиц от откриването му до днес. На около 50 км западно от Краков ...
    28.01.2020
    11 291
    46
Новини по държави: