Пожарите, които опустошават западната част на САЩ, са десетки до стотици пъти по-интензивни от средните стойности за последните 15 години, като особено гъстият им дим е достигнал чак до Европа, съобщи европейската програма за наблюдаване на климатичните промени "Коперник", цитирана от AFP.
Благодарение на сателитното наблюдение "следим мащабите на пожарите и замърсяването от дима, което обхваща САЩ и други страни", каза Марк Парингтън от отдела за наблюдение на атмосферата в "Коперник", предаде БТА. Тези данни показват, че тази година активността на тези безпрецедентни пожари е десетки до стотици пъти по-интензивна от средното за периода 2003-2019 г. за цялата територия на САЩ и за конкретните засегнати щати, уточни отделът.
Тези пожари отделят и големи количества дим. Пожарите в щатите Калифорния и Орегон вече са отделили в атмосферата много повече въглерод през 2020 г., отколкото всяка друга година откакто се правят измервания от 2003 г. - 21,7 мегатона в Калифорния и 7,3 мегатона в Орегон.
Необичайно гъстият дим в края на миналата седмица е стигнал чак до Европа. През последните дни той се задържаше над тихоокеанското крайбрежие на САЩ, но отново се насочва към Атлантика и се очаква да достигне Северна Европа по-късно тази седмица. От средата на миналия месец на територията на САЩ са унищожени общо над 2 милиона хектара растителни площи. Според научния консенсус необичайните мащаби на тези горски пожари се дължат на глобалното затопляне, но президентът Доналд Тръмп обвинява за тях лошото управление на горския фонд.