"Тоягата на ЕС се обърна срещу кипърските гърци", пише в заглавие днес турският в. "Акшам".
Според изданието Гърция и Кипър са се отдалечили от целта си да осигурят санкции на ЕС срещу Турция, за което е спомогнало и упорството на Кипър да блокира налагането на санкции срещу Беларус.
Кипърските гърци поставиха като условие за своето съгласие за беларуските санкции приемането на мерки, които да принудят Турция да спре газовите си проучвания в райони около острова, предава БТА.
"Акшам" цитира мнението на високопоставен представител на ЕС, изразено пред Ройтерс, че "диалогът е намалил необходимостта от санкции" по отношение на Турция и в момента "на ниво ЕС няма консенсус" за такива.
Дори френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон предупреди Кипър, че трябва да се откаже от блокадата на санкциите по отношение на Беларус, с думите: "това не е във ваша услуга", пише турският вестник.
"Турция играе умно, изглежда сме притиснати към стената", коментира и кипърски гръцки дипломат, цитиран от изданието.
"Нека Средиземно море бъде море на мира", пише в заглавие днес в. "Йени Ася", цитирайки призив в съвместна декларация на 67 турски и гръцки институции, партии, платформи и инициативи и 255 частни лица. В текста се изразява тревога от опасността създалото се между двете страни напрежение да прерасне в горещ сблъсък. Според инициаторите на декларацията всички въпроси, отнасящи се до определянето на континенталния шелф и изключителните икономически зони и правата върху ресурсите от петрол и газ в Средиземно море, може да бъдат разрешени по мирен път.
"Народите на Турция и Гърция нямат изгода от спора за подялбата на Средиземно море", пише в текста. "Трябва да бъде сложен край на засилващият се национализъм и състезанието по въоръжаване заради спора за природния газ. Всички възможности трябва да бъдат използвани не за война, а за нуждите на народа", пишат още подкрепилите декларацията.
В. "Милят" цитира изявлението, направено след вчерашното заседание на Съвета за национална сигурност на Турция, в чийто фокус беше ситуацията в Източното Средиземноморие. Заседанието, проведено под председателството на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, продължи четири часа. В огласеното след срещата изявление се посочва, че както и досега Турция няма да отстъпи от защитата на правата и интересите на турския народ на сушата, в морето и във въздуха.
Същевременно се подчертава, че Анкара винаги е на страната на диалога за разрешаване на неразбирателствата.
Изявлението призовава също така Гърция да не нарушава демилитаризирания статут на островите си в Егейско море, а ЕС и другите институции - да уважават принципния подход на Турция в защита на справедливостта и да зачитат правата и интересите и на кипърските турци.