Отидете към основна версия

3 078 11

Криза! Правителството на кипърските турци се разпадна след решението за Вароша

  • кипър-
  • севернокипърска турска република

ООН и ЕС изразиха загриженост от предприетите действия, които могат да предизвикат по-голямо напрежение на острова и в региона

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Заседание на Съвета за сигурност, политическа криза в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република, остро осъждане в Кипър, загриженост на ООН и ЕС за нова ескалация на напрежението в региона. Това са реакциите досега от направеното в късния следобед вчера в Анкара съобщение за града-призрак Вароша в окупираните северни територии на Кипър.

Отварянето на част от крайбрежната зона на Вароша е предизборен ход, намеса на Турция в изборите за т. нар. президент на кипърските турци, чийто първи тур е тази неделя.

Това е общата оценка на кипърски турски политици, медии, организации, които бурно осъдиха обявеното съвместно от турския президент Ердоган и т. нар. премиер на кипърските турци Ерсин Татар решение за затворения от 46 години район.

„Срам за нашата демокрация” го нарече лидерът на кипърските турци Мустафа Акънджъ.

Т. нар. правителство на кипърските турци се разпадна, след като в знак на несъгласие с предприятия акт за Вароша късно снощи от него излезе по-малкият коалиционен партньор – Народната партия.

Политическата криза настъпи само дни преди в неделя кипърските турци да гласуват за нов "президент" /„лидер на кипърската турска общност”, както в международен план се нарича единственият признат легитимен официален представител на самообявилата се република/. Акънджъ и Татар са основните претенденти за поста и решението за Вароша се оценява като опит за облагодетелстване на Татар, който е фаворитът на Анкара.

Президентът на Кипър Никос Анастасиадис определи ситуацията като „изключително неприемлива“, в нарушение на резолюциите на ООН.

В петък Съветът за сигурност на ООН на закрити консултации ще разгледа турските действия за отварянето на Вароша по внесената от Никозия жалба.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел изразиха загриженост от предприетите действия, които могат да предизвикат по-голямо напрежение на острова и в региона.

Вароша, някогашното кипърско-гръцко предградие на Фамагуста в окупираната северна част на Кипър, е "град-призрак", мъртва зона под контрола на турската армия от август 1974 г. след турската инвазия на острова. Две резолюции на ООН определят статута му.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.

Свързани новини