Отидете към основна версия

2 049 42

Мария Габриел: „Европейската нощ на учените’’ е вдъхновение

  • мария габриел-
  • вдъхновение-
  • наука-
  • еврокомисар-
  • европейска нощ на учените-
  • учени

Достъпният и интерактивен характер прави инициативата все по-популярна

Снимка: БГНЕС

„Науката е предизвикателство, знание и напредък. Научните открития влияят върху всичко, което ни заобикаля. Карат ни да мечтаем и бъдем създатели. „Европейската нощ на учените’’ е истинско тържество на умовете и талантите. Днес е важно да познаваме и ценим труда на учените“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел, отбелязвайки старта на „Европейска нощ на учените’’ с откриване на събитието по проекта „FRESHER“.

Достъпният и интерактивен характер на „Европейска нощ на учените“ прави инициативата все по-популярна с всяка измината година. През 2005 г. инициативата бележи началото си в 15 държави и 20 града. Тазгодишното издание се провежда в 29 държави, 388 града в Европа и извън нея. В България събитието се отбелязва за петнадесети път под мотото: “Науката променя начина на живот“. То обединява стотици деца, младежи и български учени от 25 населени места в страната. Организира се в рамките на проектите „FRESHER“ („Открийте научни изследвания навсякъде, споделяйте и преживявайте“) и „K-TRIO 4“ („Учените в триъгълника на знания“) с подкрепата на дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ в рамките на програма „Хоризонт 2020“.

Проектите са вдъхновени от обявената от ООН Международна година на здравето на растенията. Те се съсредоточават върху въздействието върху околната среда, устойчивостта и изменението на климата. Един от важните въпроси е как научните изследвания въздействат върху ежедневието ни и как могат да бъдат полезни за по-устойчиво бъдеще. Интересът на младите хора към образование и кариера в научните и техническите науки (STEM) е една от целите на събитията в цяла Европа.

„Вярвам, че много млади хора ще бъдат вдъхновени от демонстрациите и контактите си с изследователите, за да започнат собствени проучвания и проекти. Всеки може да допринесе за намиране на ефективни решения. И тук се обръщам към момичетата. Все още има твърде малко жени - изследователи, но е факт, че в училище момичетата са също толкова добри в областта на науките и математиката, колкото момчетата. Младите хора – момичета и момчета, биха могли да се вдъхновят от амбициите за нови открития и да се присъединят към редиците на учените и инженерите. Европа се нуждае от повече млади хора, които да се превърнат в новатори и изследователи, които са в състояние да се справят с днешните и утрешните глобални предизвикателства“, заключи Мария Габриел.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.

Свързани новини