„Науката е предизвикателство, знание и напредък. Научните открития влияят върху всичко, което ни заобикаля. Карат ни да мечтаем и бъдем създатели. „Европейската нощ на учените’’ е истинско тържество на умовете и талантите. Днес е важно да познаваме и ценим труда на учените“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел, отбелязвайки старта на „Европейска нощ на учените’’ с откриване на събитието по проекта „FRESHER“.
Достъпният и интерактивен характер на „Европейска нощ на учените“ прави инициативата все по-популярна с всяка измината година. През 2005 г. инициативата бележи началото си в 15 държави и 20 града. Тазгодишното издание се провежда в 29 държави, 388 града в Европа и извън нея. В България събитието се отбелязва за петнадесети път под мотото: “Науката променя начина на живот“. То обединява стотици деца, младежи и български учени от 25 населени места в страната. Организира се в рамките на проектите „FRESHER“ („Открийте научни изследвания навсякъде, споделяйте и преживявайте“) и „K-TRIO 4“ („Учените в триъгълника на знания“) с подкрепата на дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ в рамките на програма „Хоризонт 2020“.
Проектите са вдъхновени от обявената от ООН Международна година на здравето на растенията. Те се съсредоточават върху въздействието върху околната среда, устойчивостта и изменението на климата. Един от важните въпроси е как научните изследвания въздействат върху ежедневието ни и как могат да бъдат полезни за по-устойчиво бъдеще. Интересът на младите хора към образование и кариера в научните и техническите науки (STEM) е една от целите на събитията в цяла Европа.
„Вярвам, че много млади хора ще бъдат вдъхновени от демонстрациите и контактите си с изследователите, за да започнат собствени проучвания и проекти. Всеки може да допринесе за намиране на ефективни решения. И тук се обръщам към момичетата. Все още има твърде малко жени - изследователи, но е факт, че в училище момичетата са също толкова добри в областта на науките и математиката, колкото момчетата. Младите хора – момичета и момчета, биха могли да се вдъхновят от амбициите за нови открития и да се присъединят към редиците на учените и инженерите. Европа се нуждае от повече млади хора, които да се превърнат в новатори и изследователи, които са в състояние да се справят с днешните и утрешните глобални предизвикателства“, заключи Мария Габриел.
Коментиран от #16
-2 +39
-1 +18
-1 +37
-1 +34
-1 +36
-0 +21
-0 +26
-0 +22
-0 +18
-0 +27
-1 +22
-0 +23
-0 +23
До коментар #1 от "тази е":
максимално-реалистична,почти..жена.
-1 +14
-0 +21
-0 +15
-0 +10
-0 +14
-0 +15
Франция и Англия защо не си затварят училищата?
Предният срок беше пълен провал, този няма да е по-добре.
Има ли представа някой, колко деца нямат никаква възможност да се влючат в онлайн образование?
Причините са много и различни, но най-вече икономически.
Образованието ще стане привилегия ли?
-0 +13
Оставка!
-1 +8
-0 +8
-0 +4
-0 +3
-0 +1
Коментиран от #35
-0 +1
-0 +0
-0 +1
ся Разкошна пица у ЕС са подобните старци !
-0 +0
дЕ ОСТАНА Бащината Неделчева а ?
-0 +0
До коментар #29 от "Зайко Байко многознайко":
Нищо ново не си написал ! Преди да се изобрети вестникът и радиото , информационната ДЕЗИНФОРМАЦИЯ се и предавала от ухо на ухо под формата на КЛЮКИ , чрез агенти и разказвачи на приказки ! Така силните налагат волята си върху слабите ! Колкото до гладът , той произтича от СТРАХА ! Така че , налагайки СТРАХ , се налага подчинение ! Проблемът в съвременното общество е - КАК ДА СЕ ВСЕЕ СТРАХ всрен Света , без народа да разбере ??? И на помощ тук идва СВ.ЗДР.ОРГ. , евентуална заплаха от ядренна атака , терористични атаки , както и търсене на ВРАГ там където ГО НЯМА !
-0 +0
-0 +0
-0 +0
-0 +0
-0 +0
-0 +0
-0 +1
-0 +1