Британският премиер Борис Джонсън е готов да се оттегли от Брекзит преговорите "в рамките на часове" заради искания на Европейския съюз в последния момент, съобщи в понеделник таблоидът "Сън" (The Sun).
Според информацията на британското издание, премиерът може да информира Брюксел за решението си още днес и да последва обявяване на Брекзит без сделка. Във вторник Джонсън може да направи официално обръщение към нацията по този важен въпрос.
"Наистина това е краят на играта. Ако до края на играта в понеделник няма раздвижване, ще възникне въпросът дали си струва да продължим. Няма да се поддадем на исканията ЕС, които ни пречат да си върнем контрола върху правилата по които живеят британците. Толкова е просто", каза за в-к "Сън" източник, близък до премиера на Обединеното кралство.
Търговските Брекзит преговори се намират в решителна фаза в понеделник, тъй като Великобритания и Европейският съюз правят последен опит да преодолеят значителните различия и да постигнат сделка, която да избегне неконтролирано напускане на Обединеното кралство след едва 24 дни.
С нарастващите страхове от хаос при Брекзит без сделки, след като Обединеното кралство окончателно напусне ЕС на 31 декември, преговорите ще се възобновят в Брюксел преди британският премиер Борис Джонсън и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен да преразгледат ситуацията в понеделник вечерта.
Ирландският премиер Майкъл Мартин заяви в неделя, че шансовете за сделка са 50 на 50. Инвестиционна банка JPMorgan пък посочи, че шансовете за Брекзит без сделка са се увеличили до 33% от от 20% предишна прогноза.
Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние е бил "по-скоро негативно настроен по отношение на перспективите за споразумение", когато е говорил с постоянните представители на страните членки на ЕС в понеделник рано сутринта, посочи пред Ройтерс европейски дипломат, добавяйки, че Борис Джонсън ще трябва да определи дали да има или не търговска сделка.
"Топката е в корта на БоДжо (Борис Джонсън)", каза дипломатът, който е участвал в сутрешната среща с Барние. "Продължава да има съществени различия и по трите спортни въпроса".
Великобритания официално напусна ЕС на 31 януари, но оттогава е в преходен период, при който правилата за търговия, пътувания и бизнес остават непроменени.
От седмици двете страни преговарят, но все още без резултат, за правата за риболов в британски води, осигуряване на лоялна конкуренция за компаниите и начините за разрешаване на бъдещи спорове.
Европейски дипломат от Брюксел заяви пред Ройтерс, че Великобритания не е направила "необходимия избор" относно риболова и лоялната конкуренция, за да направи възможна сделката за двустранната търговия, която е на стойност от близо 1 трлн. долара.
Провал при сключването на сделка би задръстил границите, би причинил трусове на финансовите пазари и би нарушил деликатните вериги на доставки в цяла Европа, а и извън нея, докато светът се опитва да се справи с огромните икономически последици от пандемията COVID-19.
С оставащите малко дни, за да бъде договорена сделка, дипломати от ЕС заявиха, че това е решаващ момент както за Обединеното кралство, така и за блока.
"Решителни часове за бъдещето на отношенията между ЕС и Обединеното кралство", посочи Себастиан Фишер, говорител на ЕС за Германия, която е настоящ председател на ЕС.
Докато някои дипломати заявиха, че драмата в последния момент показва, че сделката е близо, Ирландия, чиято икономика вероятно ще бъде най-силно засегната от неконтролиран Брекзит, заяви, че няма да бъде шокирана, ако преговорите се разпаднат.
"Все още смятам, че е по-вероятно да намерим начин да постигнем сделка, но няма да бъда шокиран, ако тя се разпадне", каза ирландският външен министър Саймън Ковъни, цитиран от Irish Times.
"Ако не получим сделка през следващите няколко дни, тогава очевидно има сериозни проблеми около ратификацията и сроковете."
Междувременно британското правителство ще продължи с проекта за закон за вътрешния пазар, като отново го вкара за разглеждане в Камарата на общините - ход, който може допълнително да подкопае преговорите, тъй като би нарушили договор за развод на Лондон и Брюксел.
Джеймс Клевърли от външното министерство на Великобритания заяви в понеделник, че клаузите, които нарушават договора за напускане на ЕС, ще бъдат въведени отново в разглеждания законопроект въпреки че преди време те бяха одобрени от Камарата на лордовете.