Шведската държавна енергийна компания "Ватенфал" (Vattenfall) обяви днес, че е затворила окончателно по икономически причини един от ядрените си реактори. Той е вторият за година и е разположеният в Рингхалс в западната част на страната, предаде "Франс прес".
След затварянето на "Рингхалс 2" в края на 2019 година, "Рингхалс 1" беше спрян, както беше предвидено, вечерта на Нова година. След близо 45 години на експлоатация ядреното гориво ще бъде извадено от реактора преди да бъде демонтиран, се посочва в комюнике на Ватенфал.
Решението тези реактори да бъде затворен близо пет години по-рано от предвиденото беше взето през 2015 година по икономически причини и остава добро и днес, подчерта главният изпълнителен директор на групата Анна Бьорг.
"Рингхалс 1" бе пуснат официално в експлоатация на 1 януари 1976 година.
След това спиране северното кралство разполага с шест работещи ядрени реактора, разположени на три места.
Лицензите им за експлоатация изтичат през 2040 година, според Международната агенция за атомна енергия.
През 2014 година правителството на коалиционните партньори Шведската социалдемократическа работническа партия и Партията на зелените реши да замрази развитието на ядрената енергетика в страната. Това означаваше да се приключи с нея най-късно през 2045 година. През 2016 година обаче изпълнителната власт рязко смени позицията си и подкрепи подобно на дясноцентристката опозиция строителството на нови реактори.
Оттогава обаче не е започнато никакво строителство.
Швеция, която има население от 10 милиона души, възнамерява да постигне въглеродна неутралност до 2045 година. Ядрените централи дават около 40 процента от произвежданата в страната електроенергия, следвани от хидроенергетиката.
Централата в Рингхалс, южно от Гьотеборг, осигуряваше около 20 процента от електричество, произвеждано в Швеция, преди затварянето на два от четирите реактора. В момента тя дава около 12 процента от електричеството в страната с двата останали реактора.
"Ватенфал" притежава 70,4 процента от централата, а 29,6 процента се държат от германската "Унипер" (Uniper), припомня АФП.