Отидете към основна версия

4 252 27

Реформа! Байдън готви най-големия данъчен скок от 1993 г.

  • джо байдън-
  • сащ-
  • данъци-
  • демократическа партия

Така демократът ще коригира орязването на данъците, което Доналд Тръмп направи през 2017 година

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Новият президент на САЩ Джо Байдън планира най-голямото увеличение на данъците от 30 години, което ще бъде включено в следващия пакет с помощи за икономиката. Той ще последва наскоро одобрените 1,9 трилиона долара, съобщава Блумбърг.

Очаква се в следващата програма за възстановяване харчовете да са още повече, което налага правителството да прибегне до увеличени източници на финансиране. Затова се обмисля повишение на корпоративните данъци и облагането на американците с най-високи доходи.

Според плана корпоративният данък ще се вдигне от 21 на 28%, увеличеният данък върху доходите ще засегне печелещите над 400 000 долара, ще се вдигне имотното облагане и данъкът върху капиталовата печалба за индивиди с приходи над $ 1 млн. годишно. От Белия дом засега не коментират темата.

Тя отразява основни обещания, направени от демократа по време на предизборната му кампания. Така Байдън ще коригира орязването на данъците, което Тръмп направи през 2017 г. То засегна основно корпорациите и богаташите, но не и средната класа.

Увеличението включва приемане на законодателство, което трябва да влезе в сила през 2022 г. То би трябвало да донесе приходи между 2 и 4 трлн. долара до края на десетилетието. Според Блумбърг планираните промени са възможност да бъдат финансирани проекти в инфраструктурата и климатичните промени, да бъде увеличено подпомагането за по-бедните американци и да се постигне по-голяма справедливост в самата данъчна система.

През 2020-а фискална година дефицитът в САЩ достигна рекордните 3,1 трилиона долара, а държавният дълг - 28 трилиона, припомня Блумбърг.

Междувременно Сенатът одобри индианката Деб Халанд за министър на вътрешните работи на САЩ. Това е първият случай в американската история, в който представител на коренното население става министър. Четирима сенатори републиканци гласуваха заедно с колегите си демократи в подкрепа на Халанд, която бе одобрена с 51 гласа “за” срещу 40 “против”.

Халанд е представителка на племето лагуна пуебло. Според официалния ѝ сайт тя е 35-о поколение жителка на Ню Мексико. Вътрешното министерство е отговорно за стопанисването на земите, които са федерална собственост. То решава по какъв начин ще бъдат използвани природните ресурси и дали да даде разрешение за дейности като фракинга. Министерството отговаря и за политиката на правителството към индианците.

През 2018 г. Деб Халанд пак направи исторически пробив, като стана една от първите две представителки на коренното население, които влязоха в Конгреса. Избирането ѝ за министър се посреща на нож от някои индустриални групировки, според които нейните позиции по въпросите на екологията често са крайни.

Тя е една от най-големите поддръжнички на новата Зелена сделка, която предвижда драстични мерки за борба с промените на климата и с икономическото неравенство. Според нея климатичната криза е “предизвикателството на нашата епоха”.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 18 гласа.

Свързани новини