Пред комисията по култура и образование на Европейския парламент вчера, еврокомисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон за първи път повдигна перспективата за приемане на европейски закон за свободата на медиите. Предложението идва на фона на нарастващата загриженост за независимостта им в Централна и Източна Европа. Бретон спомена “тревожното развитие“ на ограничаването на печата и медийния плурализъм, по-конкретно в Полша, Унгария, Словения и Чехия, пише „Юрактив“, цитиран от 24 часа.
Полша и Унгария от години са в разногласие с Брюксел заради незачитане на върховенството на закона. И в двете страни правителствата се стремят да поставят медиите под контрол . В Словения, която поема ротационното председателство на ЕС на 1 юли, министър-председателят Янез Янша ръководи целенасочена кампания срещу определени информационни агенции като СТА, а също така и директно срещу определени журналисти. Европейският съюз за радио и телевизия обяви по-рано този месец, че обществените медии в Чехия са под заплаха.
В понеделник “Репортери без граници” публикува своя Световен индекс за свобода на медиите. Докладът подчертава нарастващите различия в рамките на ЕС при осигуряването на основните свободи на медиите.
“Аз вярвам, че трябва да подготвим европейски Закон за свободата на медиите, който да допълни нашия нормативен арсенал, за да гарантираме, че независимостта на словото и плурализмът са стълбовете на нашите демокрации“, заяви френският комисар.
Европейският закон за свободата на медиите трябва да надгражда действащото законодателство на ЕС, по-специално Директивата за аудиовизуалните медийни услуги, като укрепи капацитета на ЕС за наблюдение и санкциониране на действия, които ограничават или накърняват тяхната автономия. Той също така трябва да разработи обща рамка за управление на обществените информационни източници, за да се противопостави на политизирането на техните услуги и да насърчи многообразието и плурализма в сферата.
Още през декември Европейската комисия обяви План за действие в подкрепа на възстановяването и трансформацията на медийния и аудиовизуалния сектор.
Планът има за цел да мобилизира ресурси в подкрепа на възстановяването на сектора, който е от основно значение за демократичния процес и е по-малко засегнат от кризата с пандемията от COVID-19. Отчита се обаче, че финансирането на медийния сектор с евросредства няма да е от голяма полза, ако не се гарантира безопасността на журналистите.
Неотдавнашното убийство на гръцкия журналист Йоргос Карайвас беше драматично напомняне, че безопасността на журналистите не може да се приема за даденост.
В тази връзка Комисията подготвя препоръка да призове държавите-членки да гарантират по адекватен начин сигурността на работещите в бранша. Това обаче ще зависи от националните политици и правоприлагащи органи, за да се гарантира, че публицистите могат да работят свободно и безопасно.
Както подчертава анализът на “Репортери без граници”, оскъдните резултати от полицейското разследване и съдебните производства след убийствата на репортерката от Малта Дафне Каруана Галиция и словакът Ян Куциак допринасят за създаването на чувство за безнаказаност за престъпления срещу журналисти.