Отидете към основна версия

3 293 30

Европейската прокуратура идва на инспекция

  • лаура кьовеши-
  • ес-
  • европейски прокурор-
  • европейска прокуратура

Очаква се европейският главен прокурор Лаура Кьовеши да постави въпроса за непопълнената квота за български делегирани прокурори

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши пристига на двудневно посещение в България, съобщиха за програма "Хоризонт" от европейската прокуратура.

Оттам обаче отказаха да съобщят повече информация за срещите и темите, които ще обсъжда по време на посещението си.

По информация на програма "Хоризонт" Кьовеши ще се срещне с четиримата делегирани български обвинители, одобрени от европейската прокуратура, след което ще даде и пресконференция.

Според наши източници тя ще пристигне в късния следобед, а утре ще има среща с четиримата одобрени от Колегията на Европейската прокуратурата европейски делегирани прокурори и ще даде пресконференция.

Лаура Кьовеши ще бъде придружена от представителя на България в Европейската прокуратура Теодора Георгиева.

Очаква се европейският главен прокурор да постави въпроса за непопълнената квота за български делегирани прокурори. От предложените от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет десет магистрати, Колегиумът на институцията одобри само четирима. Миналата седмица Прокурорската колегия прекрати процедура и отложи за по-нататък решението дали да открие нова.
На 1 юни, когато официално започна работа Европейската прокуратура, Кьовеши обяви, че ще дойде в България "съвсем скоро", без да даде точна дата. Тя каза това в отговор на въпрос за номинацията на новите 6-ма европейски делегирани прокурори, които очаква от българското правителство.

Създаването на Европейската прокуратура се проточи 8 години, след като по предложения регламент от 2013 година от Европейската комисия не бе постигнат консенсус от страните-членки. През 2017-та година 17 от тях поискаха предложението да бъде отнесено до Европейския съвет, където европейските лидери също не се разбраха по въпроса.

Същата година 16 държави уведомиха институциите, че ще започнат да работят по нейното създаване чрез засилено сътрудничество по член, по който не се изисква одобряване от Съвета. Трудно бе постигнато съгласие и около фигурата на главния прокурор, след като лявоцентристкото правителство на Румъния опита да бламира избора на Кьовеши и в Съвета, и в Европейския парламент чрез своите евродепутати.

В момента в европейската прокуратура участват 22 страни членки, сред които и България.

Извън нея на този етап са Унгария, Полша, Ирландия, Дания и Швеция.

Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 19 гласа.

Свързани новини