Метеоритен дъжд, причинен от разпадането на голям метеорит над руската област Урал, придружен и от силни експлозии, рани над 1000 души, счупи стъклата на прозорците на къщите в редица селища и предизвика паника тази сутрин, съобщиха властите и агенциите, позовавайки се на очевидци, предаде “Франс прес“.
Според ИТАР-ТАСС над 110 души са хоспитализирани в Челябинск и областта. Близо 200 малчугани са пострадали по-леко, тъй като от природното явление са засегнати училищни сгради. Разрушен е и покривът на местен завод.
На видеоматериали, качени от местните жители в интернет, се виждат метеорити, пресичащи небето на ниска надморска височина, а траекторията им показва близък сблъсък със земята. На друго видео жителите, някои от които са излезли от домовете си голи, наблюдават същия феномен над блоковете си на фона на експлозиите.
"Метеорит се разпадна над Урал, изгаряйки частично в ниските слоеве на атмосферата. Отломки от метеорита достигнаха Земята и паднаха в рядко населената област Челябинск", съобщи местният отдел на министерството на извънредните ситуации в комюнике. Той допълни, че ударната вълна е счупила стъклата на прозорците на високите етажи на жилищните блокове.
Ударната вълна е счупила стъклата на прозорците и на офиса на ИТАР-ТАСС в центъра на Челябинск, съобщи агенцията.
Министерството на извънредните ситуации е мобилизирало 20 000 служители, които са в състояние на повишена тревога, както и седем самолета и хеликоптера, които да инспектират района и да търсят останките на метеорита. Министерството призова населението да не се поддава на паниката. "Няма евакуация на населението, нивото на радиоактивност е в нормата. Молим ви да не се поддавате на паниката", съобщи местният отдел на министерството на страницата си в интернет.
Феноменът е бил наблюдаван и в Казахстан, съобщават руските агенции.
Според специалисти разпадналият се в Челябинска област на Русия метеорит е бил с маса от няколко десетки тона, съобщи старши научният сътрудник в Пулковската обсерватория Сергей Смирнов, цитиран от Интерфакс. „Това бе много ярък болид, който прекрасно се виждаше на фона на светлото сутрешно небе. Обектът бе с достатъчно голяма маса, вероятно от много десетки тонове", коментира Смирнов. Площта на метеорита е била няколко квадратни метра.
Според учения този обект е бил способен да предизвика ударна вълна и разпръсване на фрагменти на голяма територия. При изучаването на падналото небесно тяло от голяма помощ за учените ще бъдат многобройните видеозаписи, направени от очевидци. Те ще помогнат да се установи траекторията на полета на метеорита, който навлезе в атмосферата на Земята с космическа скорост.
„При падането подобно космическо тяло започва да се дроби и разпада на фрагменти в атмосферата, скоростта му се измерва с километри в секунда", допълва Смирнов. Той отбеляза, че откриването на фрагментите от метеорита ще даде възможност на учените да получат отговори на много въпроси.
Лидерът на руските националисти Владимир Жириновски определи случващото се в небето над Урал с „действията на провокатори и подпалвачи на война“. Според ексцентричният политик мнимото падане на метеорит всъщност е изпитване на ново космическо оръжие от страна на американците, предаде „Интерфакс“.
Жириновски добавил, че държавният секретар на САЩ Джон Кери още на 11 февруари искал да предупреди за експериментите руския ми5нистър на външните работи Сергей Лавров, но той бил на визита в Африка. За това, че Кери от няколко дни не успява да се свърже с Лавров, и Държавният департамент на Русия обяви вчера.
Русия не разполага с ефективна система за наблюдение на космически обекти, коментира депутатът от „Единна Русия“, политологът Сергей Марков. „Внезапно може да ни удари още някоя комета“, пише той на страницата си във Фейсбук, където не изключва последните небесни явления над Урал да са предвестник на бъдеща война или революция.
Министър-председателят Дмитрий Медведев също не пропусна да коментира метеоритния дъжд. Според него, той би могъл да стане един от символите на провеждащия се в Красноярск икономически форум. „Падането на метеорити е доказателство, че не само икономиката е уязвима, но и цялата наша планета“, изтъкна той.