Отидете към основна версия

2 876 57

ЛГБТИ: Брюксел откри наказателна процедура срещу Будапеща и Варшава

  • лгбти-
  • гейове-
  • унгария-
  • полша-
  • ес-
  • ек-
  • наказателна процедура-
  • хомосексуалисти

Миналата седмица в Унгария влезе в сила закон, който забранява "рекламирането" на хомосексуалността и транссексуалността

Снимка: БГНЕС/ EPA

Европейската комисия стартира процедура за наказания срещу Унгария и Полша заради нарушаване на евродоговорите. Наскоро в Унгария беше приет закон, който забранява на подрастващите да се информират за хомосексуалността. Сега Еврокомисията реагира на спорните наредби срещу хомосексуалните и транссексуалните в Унгария и Полша и изпрати писма до правителствата в Будапеща и Варшава.

Унгарският рестриктивен закон

Законът, приет в Унгария, ограничава правото на подрастващите да се информират по хомосексуални теми, а в някои полски региони пък бяха обявени така наречените "зони, свободни от ЛГБТИ". Всичко това предизвика възмущение в Европа. "Европа никога няма да позволи стигматизирането на части от нашето общество, независимо от причините: дали заради личността, която някой обича, заради възрастта, политическото мнение или пък поради религиозните вярвания," заяви председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.

Миналата седмица в Унгария влезе в сила закон, който забранява "рекламирането" на хомосексуалността и транссексуалността. Той засяга включително книги и фирми, свързани с темата. Фон дер Лайен нарече закона "позорен" и заплаши с юридически стъпки, ако правителството не промени своя акт. Унгарският премиер Виктор Орбан отказа да изтегли спорния закон и на свой ред обвини ЕС в "безпрецедентна кампания" срещу страната му.

Незадоволителен отговор от Варшава

По отношение на Полша Еврокомисията констатира, че тамошното правителство не е отговорило достатъчно адекватно и подробно на въпросника, изпратен по повод обявените в някои региони и общини така наречени "зони, свободни от ЛГБТИ". Унгария и Полша разполагат с два месеца, за да реагират на писмото на Комисията. В противен случай ЕК ще стартира процедурата, която може да стигне и до Европейския съд.

Поставете оценка:
Оценка 1.2 от 21 гласа.

Свързани новини