От 17 месеца Турция е замразила ангажиментите си по споразумението с ЕС за приемане обратно на мигрантите, чиито молби за убежище са отхвърлени. Гърция се надява на помощ от Брюксел.
Турция да приеме обратно мигрантите с отхвърлени молби за убежище - за това настоява Гърция пред Европейската комисия. Гръцкият министър по въпросите на миграцията Нотис Митаракис съобщи, че на различни гръцки острови в момента пребивават близо 2000 души, чиито молби за политическо убежище вече са отхвърлени. А според Споразумението за бежанците, сключено между ЕС и Турция през 2016-а година, турските власти са длъжни да приемат обратно тези хора. Това споразумение се отнася по същия начин и до България и мигрантите, които влизат в страната от Турция. През март 2020-а година Анкара замрази ангажимента си по споразумението, посочвайки като причина пандемията.
В писмото си до Еврокомисията министър Митаракис обвинява Турция, че вече от 17 месеца отказва сътрудничество по въпроса - въпреки напълно достъпната възможност да се правят тестове за коронавируса на мигрантите, които се завръщат в Турция, и така да се гарантира, че те не представляват опасност. Атина още през януари помоли Еврокомисията за помощ по този проблем, но досега резултат няма, оплакват се гръцките власти. Те изразяват надеждата си, че Турция ще възстанови спазването на споразумението си с ЕС и не само ще започне отново да приема върнатите мигранти, но и ще положи сериозни усилия да спира преминаването на тези хора към гръцка територия.
Междувременно Еврокомисията потвърди, че е получила гръцкото писмо. "Комисията продължава да подкрепя усилията за възобновяване на връщането (на мигранти – бел. ред.) от гръцките острови в Турция", заяви говорителка на ЕК. В Брюксел са напълно наясно с предизвикателството, пред което е изправена Гърция, обясни още тя.
В момента на гръцките острови в Източно Егейско море пребивават около 6650 мигранти.