В навечерието на Празника на гордостта Въоръжените сили на Швеция публикуваха на първа страница на вестник Svenska Dagbladet снимка на войници, държащи знамето на ЛГБТ-общността. В социалните мрежи се разпалиха разгорещени дебати: някои категорично осъждат, други възторжено хвалят инициативата. Мнозина, водени от външния министър Ан Линде, подкрепиха мотото „Знаме, което е достойно да се защитава“. „Шведският флаг е достатъчен за военните“, отвръща на свой ред консервативният журналист Ивар Арпи, обобщават в редакцията на изданието Expessen.
„Трима въоръжени войници, четвърти отпред с голям флаг с цветовете на дъгата - около тази снимка избухна бурен дебат“, пише вестникът. Снимката на цяла страница се появи на първа страница на Svenska Dagbladet - и по свой начин наподобява вероятно най-известния кадър от Втората световна война – на американските морски пехотинци, които издигат американското знаме на остров Иво Джима.
Но шведската армия не издига знамето като знак за военна победа, а като част от публичен дебат. Някои смятат това за мощна стъпка в борбата за равенство между половете, докато други осъждат ненужната политизация на въоръжените сили, като понякога използват дори хомофобски аргументи. „Знаме, което е достойно за защита. Ние защитаваме правата на човека, равенството за всички и правото да живеем както си поискаме“, се казва в призива на шведските въоръжени сили.
Либералният журналист и старши сътрудник в мозъчния тръст Frivärld, Патрик Оксанен, сподели снимката в Twitter. Той одобрява военната инициатива. „Това е красива и информативна реклама, която подчертава приобщаването на военните, която защитава правото на всеки да обича когото иска. Това е ясен знак за това какво означава Швеция“, казва Патрик Оксанен. „Е, реакциите са предвидими. Подобни теми неизменно мобилизират десни радикали, които анонимно плюят отрова. И руски източници, които толкова обичат да говорят за упадък и разпад в Швеция“, казва той. Консервативният публицист Ивар Арпи, от друга страна, не е щастлив от случилото се. Той споделя посланието за откритостта на шведските въоръжени сили, но подчертава, че за мнозина знамето на дъгата е политически символ. Срамно е, ако армията се превърне в политически играч“, казва той.
„Напълно възможно е да се застъпваме за приобщаването на ЛГБТ и в същото време да критикуваме властите и армията, когато вдигат знамето на дъгата. Случва се човек да има две мисли в главата си едновременно“, смята Арпи. „Като цяло армията е по -добре да избягва противоречиви символи. Шведският флаг е достатъчен за военните, това е напълно достатъчно“, казва той. В социалната мрежа избухнаха противоречия. „Защитата на знамето по принцип не е задача на военните. Нещо повече, дори не е и държавна. Вярвам, че техният дълг е да защитават страната и хората, а не знамето. А синьо -жълтото шведско знаме важи за цялата страна без изключение“, пише публицистът и бивш омбудсман по въпросите за бежанците Мерит Вагър.
Певецът и депутат Ричард Хери каза: „Благодаря на военните, че показаха, че равните права за всички и нашето либерално общество са достойни за защита. Това е повод да се гордеете със страната. Имаме огромни хуманитарни постижения, които трябва да бъдат защитени и подкрепяни по всякакъв възможен начин“. Въоръжените сили участват в гей паради от 20 години. И тази година, както и в миналото, парадът се провежда дигитално. По време на ЛГБТ седмицата военните набраха допълнителен персонал, за да модерират коментарите в социалните мрежи.