Отидете към основна версия

3 333 40

Конгресът на САЩ иска от Байдън да наложи санкции срещу "Северен поток 2"

  • газпром-
  • газ-
  • северен поток 2-
  • джо байдън

Резолюцията е внесена от повече от 20 политици от Охайо, Луизиана, Оклахома и Тексас

Снимка: shutterstock

Група американски конгресмени внесоха в Камарата на представителите (долната камара на Конгреса на САЩ) резолюция, критикуваща отказа на президента Джо Байдън да наложи санкции върху почти завършения газопровод "Северен поток 2". Републиканецът Боб Лата написа за това в Twitter.

Авторите на документа изразиха недоволство от други решения на американския лидер в областта на енергийната политика. Те посочиха, че администрацията на Байдън въведе мораториум върху отдаването под наем на територии с федерална земя или води за разработването на запаси от нефт и газ, като същевременно призова за увеличаване на доставките на суровини от страните от ОПЕК +.

Освен това политиците осъдиха отмяната на газопровода Keystone XL на американско-канадската граница. Те призоваха администрацията да "изостави скъпия енергиен план", който застрашава "сигурността на Америка и прави страната по -зависима от чужди енергийни източници".

Резолюцията е внесена от повече от 20 политици от Охайо, Луизиана, Оклахома и Тексас.

"Северен поток 2" е почти завършен тръбопровод от Русия до Германия с общ капацитет от 55 милиарда кубически метра газ годишно. Съединените щати са активно против, които се интересуват от популяризирането на своя втечнен природен газ в страните от ЕС, както и Украйна и Полша, които наричат ​​проекта политически. Вашингтон налага санкции четири пъти в опит да възпрепятства прилагането му, но изграждането на газопровода е достигнало финалния си етап.

Берлин и Вашингтон издадоха съвместно изявление през лятото, в което се отбелязва, че за да бъде реализиран проектът, е необходимо да се гарантира продължаването на транзита през Украйна след 2024 г. Германия също се ангажира да поиска санкции срещу Русия, "ако Кремъл използва износа на енергия като оръжие".

Освен това, след срещата между президентите Джо Байдън и Владимир Зеленски, САЩ и Украйна потвърдиха намерението си да продължат да се противопоставят на магистралата, която представлява "заплаха за европейската енергийна сигурност".

В същото време Москва многократно призова да спре политизирането на ситуацията и обърна внимание на факта, че газопроводът е от полза не само за Русия, но и за Европейския съюз.

Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 12 гласа.

Свързани новини