Отидете към основна версия

3 318 45

ЕС: Наблюдаваме както никога досега развитието на демокрацията и върховенството на закона

  • ек-
  • ес-
  • доклад-
  • урсула фон дер лaйен-
  • демокрация-
  • върховенство на закона

Комисията наблюдава както никога досега развитието на демокрацията, върховенството на закона и основните права в рамките на Европейския съюз

В навечерието на речта на председателя Урсула фон дер Лайен за състоянието на Съюза на 15 септември, Европейската комисия представя преглед на нейната работа и успехите ѝ през годината. Комисията наблюдава както никога досега развитието на демокрацията, върховенството на закона и основните права в рамките на Европейския съюз, се посочва в документа.

След като пандемията превърна 2020 г. в една от най-тежките години в историята на Европа, днес гледаме напред към бъдещето с възстановено доверие. Пандемията от есента на 2020 г. ни порази даже по-тежко от пандемията от пролетта на 2020 г. Европа отново бе в кризисен режим, напълно съсредоточена върху ограничаването на разпространението на вируса. Европейският съюз удвои усилията си. Той работеше за осигуряването на ваксини, увеличаването на тяхното производство, засилването на международното сътрудничество срещу пандемията и извеждането на Европа от икономическата криза с помощта на NextGenerationEU. Междувременно целият Европейски съюз се мобилизира, за да реализира нашия план за възстановяване — NextGenerationEU. Европа все още не е излязла от трудното положение, но до края на 2022 г. производството на всички държави членки би трябвало да достигне равнищата отпреди пандемията. Същевременно си поставихме амбициозни цели относно трансформацията на нашата икономика, така че да я направим поекологосъобразна, по-цифровизирана и по-справедлива. Благодарение на тези цели и на инвестициите по линия на NextGenerationEU даваме нов облик на нашия континент за идните десетилетия. В центъра на вниманието на Европа отново е бъдещето.

На първо място, стратегията на Комисията за колективно снабдяване с ваксини, изграждане на широк портфейл и диверсифициране на доставчиците на ваксини в Европа се оказа успешна. След по-бавен от очакваното старт поради производствени проблеми, ваксинационната кампания на ЕС бързо набра скорост. До средата на април бяха поставени 100 милиона дози ваксини срещу COVID-19 на граждани на ЕС. До края на август 2021 г. 70 % от възрастното население на ЕС бе напълно ваксинирано, като така изпълнихме обещанието си да постигнем тази цел „до края на лятото“. Междувременно Комисията сключи два допълнителни договора с фармацевтични компании за осигуряване на повече ваксини срещу COVID-19 — за нашите младежи, за нашите международни партньори, за усилващи дози и за предпазване от нови варианти. ЕС се стреми да изпревари кривата на заразяването и по този начин да изгради бъдещето ни след пандемията.

На второ място, Европейската комисия засили работата си за спиране на пандемията на другите континенти, като си сътрудничи с държавите от ЕС като „Екип Европа“. През май 2020 г. Комисията организира два кръга на поемане на ангажименти за глобални действия във връзка с коронавируса. Комисията беше водещ основател и спонсор на COVAX — глобалния механизъм за доставка на ваксини за държавите с ниски и средни доходи, който също така осигурява ваксини за най-уязвимите. Досега, благодарение отчасти на финансиране от страна на ЕС, в рамките на COVAX са доставени повече от 200 милиона дози ваксини в 138 държави. През май 2021 г. председателят Урсула фон дер Лайен беше домакин заедно с италианския министърпредседател Драги на първата световна среща на високо равнище по въпросите на здравето, на която световните лидери подписаха Римската декларация относно подготовката и предотвратяването на бъдещи пандемии.

На трето място, ресурсите по NextGenerationEU — нашият исторически план за възстановяване — започнаха да навлизат в икономиката. Това стана възможно, тъй като цяла Европа се мобилизира за постигане на тази цел. В края на 2020 г. Европейският парламент и Съветът приеха предложението на Комисията за създаване на NextGenerationEU. Всички ние бяхме съгласни, че NextGenerationEU следва да се използва не само за извеждане на Европа от кризата, но и за преобразяване на икономиката на Европа, за да стане тя по-екологосъобразна, по-цифровизирана, по-устойчива и по-справедлива. През следващите месеци Комисията сътрудничи на държавите членки при изготвянето на техните национални планове за възстановяване и устойчивост с инвестиции и реформи за всяка от тях. До лятото бяха одобрени осемнадесет плана за възстановяване. През лятото на 2021 г. първите средства, взети от Комисията под формата на заеми на капиталовите пазари, започнаха да достигат до държавите членки.

Възстановяването след пандемията е поколенческа възможност за оформяне на бъдещето на Европа. За да извлече максимална полза от предстоящите инвестиции и реформи, ЕС има ясен курс на действие и ясни цели за измерване на успеха. Само това, което може да бъде измерено, бива постигнато. Комисията определи три набора от цели за 2030 г. Предложението за европейски законодателен акт за климата бе прието през юни 2021 г. В него се утвърждават целите за неутралност на ЕС по отношение на климата до 2050 г. и за намаляване на емисиите на CO2 с поне 55 % до 2030 г. През март 2021 г. Комисията представи своята визия за цифровото десетилетие на Европа с ясни цели за цифровата инфраструктура и умения и цифровизацията на предприятията и публичните услуги. Накрая през май 2021 г. на социалната среща на върха в Порто лидерите на ЕС подкрепиха предложението на Комисията за набор от социални цели, които да бъдат постигнати до 2030 г. Тези три набора от цели са планът за изграждане на по-добра Европа — Съюз, с който всички можем да се гордеем. Погледът на Европа сега е насочен към бъдещето.

Комисията наблюдава както никога досега развитието на демокрацията, върховенството на закона и основните права в рамките на Европейския съюз. За по-малко от година Комисията изготви два доклада за върховенството на закона, включващи глави за всяка една от 27-те държави членки. От началото на мандата си Комисията започна около 40 производства за установяване на нарушения, свързани със защитата на върховенството на закона и други ценности на Съюза, посочени в член 2 от Договора за Европейския съюз. Върховенството на закона защитава хората от произвола на силните на деня. Европейската комисия продължи да работи с националните органи за намирането на решения, за да гарантира ежедневните права и свободи на хората.

Благодарение на стратегията на ЕС за ваксините Комисията осигури до 4,6 милиарда дози ваксини срещу COVID-19 — повече от достатъчно за цялото население на ЕС и голяма част от нуждаещите се по света. Комисията сключи предварителни споразумения за закупуване с отделни производители на ваксини от името на държавите членки. В замяна на правото да закупи определен брой дози ваксини в рамките на определен период и на определена цена Комисията финансира част от първоначалните разходи на производителите на ваксини по линия на Инструмента за спешна подкрепа в размер на 2,7 милиарда евро. По този начин Комисията допринесе за разработването на безопасни и ефективни ваксини в рекордно кратки срокове и за ускоряване на тяхното производство. Понастоящем в ЕС са разрешени за употреба четири ваксини срещу COVID-19, след като бяха подложени на някои от най-строгите клинични изпитвания в света и получиха положителни научни препоръки от Европейската агенция по лекарствата.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 22 гласа.

Свързани новини