Ню Йорк, 11 септември 2001. Кулите близнаци на Световния търговски център са разрушени. Жертвите са хиляди. Часове след катастрофата се появиха и първите съмнения: как е възможно най-могъщата нация в света да бъде така тежко ударена от шепа терористи?
„Появиха се множество конспиративни теории. Най-популярната и до днес сред тях гласи, че случилото се на 11 септември 2001 е дело на вътрешни хора: американското правителство било знаело за готвените атентати, но не направило нищо, за да ги предотврати. Даже е било замесено в тях“, казва историкът Гарет Граф, издал книга за 11 септември 2001.
По време на многобройните си обиколки из страната за представяне на книгата си, почти не минава вечер без някой от публиката да не спомене теорията, според която атентатите са т.нар. вътрешен заговор. Граф чува какво ли не - от това, че никакъв самолет не се е разбивал в сградата на Пентагона във Вашингтон, до теорията, че Световният търговски център в Ню Йорк изобщо не е бил атакуван, а е бил контролирано взривен отвътре.
Липсват доказателства?
За всички тези твърдения няма никакви доказателства, казват учените. Въпреки това мнозина - най-вече американци, но и хора от други краища на света - са убедени, че по някакъв начин Вашингтон е замесен в атентатите. Това отговаря на американския манталитет, казва в тази връзка Граф: „В Щатите открай време върлува религиозен фанатизъм. Такива фанатични белези могат да се открият много назад във времето, а те често водят до раждането на конспиративни теории. Откриваме ги във всички сфери на политиката и при всички поколения".
Още при нападението срещу Пърл Харбър, извършено от Япония по време на Втората световна война, е имало слухове, че американското правителство нарочно го е допуснало, за да си осигури достатъчно обществена подкрепа за влизане във войната. И след атентатите от 11 септември бързо се появиха подозрения, че правителството на Джордж Буш така е искало да оправдае инвазията в Ирак, припомня изследователят на заговорнически теории от университета в Маями Джоузеф Учински. „Дълго време в това вярваха повече привърженици на демократите, понеже Буш беше републиканец. Но днес вече основно републиканци споделят тези схващания. А това се дължи най-вече на факта, че някои републиканци, и на първо място Доналд Тръмп, усилено разпространяваха подобни теории - включително в собствената си партия".
Почти всеки трети американец се съмнява
Днес, 20 години по-късно, почти всеки трети американец се съмнява в официалното обяснение за случилото се на 11 септември 2001 година, сочат социологическите проучвания. Сред разпространяваните легенди са и тези три: за ракетен обстрел на кулите-близнаци, за доходоносни спекулации на финансовите пазари, или пък за заговор на израелските тайни служби. „Хората, които нямат много доверие в правителството си, много лесно могат да повярват на нещо подобно. Те не са склонни да проверяват фактите или да търсят задълбочено информации – те просто бързо си съставят мнение, което отговаря на собствения им мироглед", посочва Учински. Но дори и тези теории за 9/11 да са напълно безпочвени, много въпроси, свързани с атентатите на 11 септември 2001, и до днес остават без отговор, казва историкът Гарет Граф: „Кой какво е знаел и откога? Защо след това бяха предприети точно тези мерки? Можело ли е да се реагира и по друг начин? Много са въпросите, но те нямат нищо общо със заговорническите теории. И вероятно никога няма да научим техните отговори".
Автор: Петер Мюке