Отидете към основна версия

7 964 35

Високите цени на руския газ могат да доведат Украйна до „социална експлозия“

  • газ-
  • високи цени-
  • газпром-
  • социална експлозия-
  • пазар-
  • загуба

Настоящата печалба за Русия носи краткосрочни резултати на „Газпром“, но в дългосрочен план това е стратегия за загуба на пазара

Снимка: Shutterstock

Русия доминира на европейския газов пазар и има способността да влияе на пазара, който се оказа дестабилизиран поради ограниченията на икономическата активност във връзка с пандемията, казва Михаил Гончар, президент на Центъра за глобални изследвания „Стратегия XXI“, експерт по енергетика. Както пише в статия за украинското издание „Главред“, ако миналата година цената на газа в Европа беше безпрецедентно ниска и падна под 50 долара за 1000 кубически метра, сега махалото се завъртя в другата посока и Москва се възползва от това, за да прокара „Северен поток 2“, пише агенция „Фокус“.

Както продължава експертът, елементи на изнудване присъстват от май тази година, но в момента Русия играе на увеличаване на цените. Тя може да играе и на спад, но най-вероятно Москва ще запази високата цена на газа.

„Не мисля, че тази стратегия ще бъде недвусмислено успешна. В края на краищата, ако те определят твърде високи цени, тогава, първо, втечненият газ от азиатските пазари ще засили присъствието си в Европа, и второ, в Европа ще се изгарят повече въглища, тъй като въпреки цялата европейска пропаганда те не са изчезнали никъде. Цената на въглищата, разбира се, също се повиши, но не толкова лудо, колкото на природния газ, така че дори самите германци спокойно ще изгарят въглища и по този начин обемът на вносния газ ще намалее. Следователно настоящата печалба за Русия носи краткосрочни резултати на „Газпром“, но в дългосрочен план това е стратегия за загуба на пазара, защото колкото по-висока е цената, толкова по-голямо е предлагането от други доставчици“, пише Гончар.

Той също така отбелязва, че високите цени на газа също ще засегнат украинските потребители чрез увеличаване на тарифите за комунални услуги, по-специално за доставка на топлинна енергия и топла вода. Гончар обаче смята, че макар ситуацията да не изглежда твърде оптимистична, тя също не е катастрофална, поне засега.

„Проблемите може да започнат този сезон, тъй като не се знае каква ще бъде зимата, но следващият отоплителен сезон може да стане по-проблемен, ако цените на газа са високи в Европа. Тъй като обикновеният украински потребител по правило е човек с малки доходи, следователно увеличението на цените на газа пропорционално на случващото се на европейския пазар ще доведе до социална експлозия“, пише Михаил Гончар.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: