Отидете към основна версия

2 557 8

Спорове в САЩ за инфраструктурния план за 1 трилион долара

  • белия дом-
  • сащ-
  • конгрес-
  • сенат-
  • джо байдън-
  • демократи-
  • републиканци-
  • инфраструктура-
  • пари

Прогресивното крило на партията иска първо да бъде приет по-общ социален пакет

Снимка: Shutterstock

Лидерите на демократите в Камарата на представителите в САЩ отложиха насроченото за вчера гласуване инфраструктурния план за 1 трилион долара заради възраженията на прогресивното крило на партията, което иска първо да бъде приет по-общ социален пакет, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.

Председателката на долната камара на Конгреса Нанси Пелоси и президентът Джо Байдън, и двамата демократи, се стремят да изгладят различията между левите представители, които искат 3,5 трилиона долара за социални разходи паралелно с инфраструктурния план, и умерените им колеги, които са за по-малък пакет. Отлагането на гласуването осигурява време на Байдън и лидерите на демократите да се опитат да съберат подкрепа за ключови елементи от предложенията.

"Тази седмица бе постигнат голям напредък и сме по-близо до споразумение от когато и да било", каза говорителката на Белия дом Джен Саки. Тя обаче призна, че все още няма сделка "и ще имаме нужда от известно допълнително време, за да свършим работата, като започнем (в петък) сутринта". По-рано вчера - последния ден от финансовата 2021 г., - САЩ успяха да избегнат парализа на федералното правителство. Сенатът и Камарата на представителите одобриха съответния закон, който удължава неговото финансиране до 3 декември, а президентът мярката и тя влезе в сила. Някои прогресивни демократи дадоха да се разбере, че няма да подкрепят плана за инвестиране на пари в пътища, мостове и друга инфраструктура, тъй като са гневни, че още не е постигнато споразумение по съпътстващ закон за финансиране на социални услуги и борбата с климатичните промени.

Освен това демократите и републиканците в Конгреса на САЩ продължават да спорят дали да разрешат на министерството на финансите да тегли кредити над сега установения максимален лимит от 28,4 трилиона долара. Според изчисления на финансовата министърка Джанет Йелън страната може да изпадне в неплатежоспособност около 18 октомври, ако законодателите не предприемат действия. Републиканците не искат таванът на дълга да се вдига. Демократите от своя страна отбелязват, че около 5 трилиона долара задължения произтичат от данъчни намаления и държавни разходи при управлението на предишния президент на САЩ - републиканеца Доналд Тръмп.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини