Отидете към основна версия

4 215 47

Ново проучване: Ефективността на COVID ваксината на Pfizer намалява 6 месеца след втората доза

  • ваксина-
  • пфайзер-
  • коронавирус-
  • пандемия

Представените в Lancet данни също така показват, че спадът се дължи на намаляваща ефикасност на ваксината, а не на по-заразни варианти, казват изследователите, участвали в проучването

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Ефективността на ваксината на Pfizer и BioNTech за предотвратяване на инфекция с коронавирус спада до 47% от 88% шест месеца след поставяне на втората доза, показват публикувани в понеделник, които са били взети предвид от американските здравни агенции при определяне на решението за необходимост от бустерна ваксинационна доза, съобщава Ройтерс.

Данните бяха публикувани в медицинското списание Lancet.

Анализът показа, че ефективността на Covid ваксината за предотвратяване на хоспитализация и смърт остава висока - на ниво от 90% в продължение на поне шест месеца, дори срещу силно заразния Делта вариант на коронавируса.

Представените в Lancet данни също така показват, че спадът се дължи на намаляваща ефикасност на ваксината, а не на по-заразни варианти на Covid-19, казват изследователите, участвали в проучването.

Изследователи от Pfizer и организацията с нестопанска цел Kaiser Permanente са проучили електронни здравни досиета на приблизително 3,4 милиона души, които са били членове на Kaiser Permanente в Южна Калифорния между декември 2020 г. - когато ваксината стана достъпна за първи път - и август 2021 г.

"Нашият специфичен за варианта анализ ясно показва, че ваксината на Pfizer/BioNTech е ефективна срещу всички настоящи варианти, будещи безпокойство, включително Делта варианта", каза Луис Джодар, старши вицепрезидент и главен медицински директор по ваксините на компанията Pfizer.

Потенциално ограничение на проучването е липсата на данни за придържане към указанията за носене на предпазни маски и по отношение на професиите в изследваната популация, което би могло да повлияе на честотата на тестване и вероятността от излагане на коронавируса.

Ефективността на ваксината на Pfizer срещу Делта варианта е 93% след първия месец след поставената втора доза, като намалява до 53% след четвъртия месец. Спрямо други варианти на коронавируса, ефикасността спада до 67% от 97%.

"За нас това предполага, че Делта вариант не е щам, който напълно избягва защитата с ваксината", каза ръководителят на изследването Сара Тартоф от отдела за изследвания и оценка на Kaiser Permanente Southern California.

"Ако беше така, вероятно нямаше да видим висока защита след ваксинацията, защото в този случай ваксинацията нямаше да работи", посочи тя.

Тестването на Covid вариантите е по-вероятно да не успее при ваксинирани индивиди, което може да доведе до надценяване на специфичната за варианта ефективност в изследването, предупреждават авторите.

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) разреши използването на бустерна доза от ваксината на Pfizer/BioNTech за възрастни хора и за някои американци с висок риск от заразяване.

Междувременно учените призовават за повече данни дали трябва да се препоръчват бустерна доза за всички вече имунизирани.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 15 гласа.

Свързани новини