Отидете към основна версия

2 544 20

Трагично: на всеки 11 минути по един младеж слага край на живота си

  • самоубийство

От допитването, проведено в 21 държави, става ясно, че всеки пети младеж на възраст между 15 и 24 години често се чувства депресиран и без липса на интереси

Снимка: shutterstock

Всеки седми подрастващ по света на възраст между 10 и 19 години живее с установено психическо разстройство. На всеки 11 минути по един младеж слага край на живота си. Стряскащо. Но в много страни продължава да се мълчи.

"Данните са повече от стряскащи", казва съавторката на новото изследване на УНИЦЕФ Зейнаб Хижази. В него пише, че всеки седми подрастващ по света на възраст между 10 и 19 години живее с установено психическо разстройство. Към тях спадат различни особености в поведението, страхови неврози, както и депресии, които може да са толкова силни, че да доведат до самоубийство.

"Това е само върхът на айсберга"

Експертката на УНИЦЕФ за психическо здраве казва, че тъкмо поради тази причина на всеки 11 минути в света умира по един млад човек: "Близо 46 000 млади хора се самоубиват на година. Във възрастовата група на 15- до 19-годишните това е сред петте най-често срещани причини за смъртта". По-често младежи умират само в резултат на пътно-транспортни произшествия, от туберкулоза или вследствие на упражнено насилие.

От допитването, проведено в 21 държави, става ясно, че всеки пети младеж на възраст между 15 и 24 години често се чувства депресиран и без липса на интереси. В Германия по този начин отговаря един на всеки четирима. А изпълнителната директорка на УНИЦЕФ Хенриета Фор предупреждава, че пандемията от Ковид-19 е разкрила само върха на айсберга, който си е съществувал и по-рано.

Поради ограничителните мерки много деца и младежи бяха трайно изолирани от своите приятели, съученици и роднини - а тъкмо в тази възраст те се формират като личности. Някои косвени последици от пандемията също нанесоха редица щети, казва Хижази: "Увеличиха се бедността, хуманитарните кризи и домашното насилие. Всичко това допълнително натовари децата психически.".

По 1 долар на човек за психичното здраве?

"В много държави темата и до днес си остава табу, защото се смята за срамна, а това усложнява събирането на надеждни данни", казва експертката. В най-бедните страни в света правителствата отпускат средно по по-малко от 1 долар на човек за лечението на психически заболявания.

УНИЦЕФ апелира към всички правителства да отпускат повече финансови средства за лечението на болните, но и за превантивни мерки. Докладът на организацията настоява психическото здраве да не се разглежда вече само като медицинска задача, а образователната и социалната сфери също да бъдат привлечени към отговорност в това отношение, казва Хижази.

Особено училищата носят голяма отговорност в тази връзка. УНИЦЕФ предупреждава отдавна, че след изолацията, наложена заради пандемията, те следва да бъдат най-бързо отворени. Близо една трета от училищата в света са все още изцяло или частично затворени. Поради това огромен брой момичета и момчета остават без достъп до образование, но и до важна за тях подкрепа.

***

Дойче веле информира предпазливо по темата за самоубийствата, защото се предполага, че понякога медийните информации могат да подтикнат към акт на подражание. Ако и Вие таите мисли за самоубийство или се намирате в емоционална криза, не се колебайте да потърсите помощ от лекари или хуманитарни организации. Ако живеете в България, можете да се обърнете за помощ към Дружеството на психолозите в България, което поддържа денонощна линия на номер 0888 429 730. Можете да се обадите на този номер или пък да изпратите СМС с молба да Ви върнат обаждането. Можете да потърсите за помощ и Българския Червен кръст и да позвъните на неговия Телефон на доверието 02/492 30 30 или да потърсите информация в интернет: https://www.redcross.bg/activities/activities5/telefon.html. За съжаление, Телефонът на доверието не работи редовно.

Ако живеете в Германия, можете да се обърнете за помощ към сайта https://www.befrienders.org/ или да позвъните на безплатния телефонен номер: 0800/111 0 111 и 0800/111 0 222.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: