Отидете към основна версия

2 819 27

Възможно ли е САЩ да избегнат катастрофална криза?

  • катастрофа-
  • фалит-
  • избегне-
  • сащ-
  • законодателство-
  • заеми

През следващите седмици САЩ са изправени пред тежка икономическа рецесия, ако законодателите не предприемат действия за повишаване на федералния лимит на заемите

Снимка: Shutterstock

Американските законодателите бързат да предотвратят безпрецедентна криза. Ето как биха могли да го направят. През следващите седмици САЩ са изправени пред тежка икономическа рецесия, ако законодателите не предприемат действия за повишаване на федералния лимит на заемите, пише Financial Times, предаде Bloomberg.

След 2 седмици правителството на САЩ може да се насочи към безпрецедентно неизпълнение на задълженията, ако законодателите не предприемат действия за повишаване на федералния лимит за заеми и не позволят на Министерството на финансите да изпълни правителствени ангажименти, които са вече одобрени от Конгреса. Министърът на финансите Джанет Йелън предупреди, че неизпълнението на тези задължения би довело до „катастрофа“, която може да доведе до болезнена икономическа рецесия и пагубен финансов колапс. Разходите по заеми се увеличават и способността на САЩ за теглене на кредити е застрашена.

Чък Шумер, лидер на мнозинството в Сената, заяви пред демократите в понеделник, че трябва да внесат законопроект за повишаване на тавана на дълга до бюрото на президента до края на седмицата. Oстава неясно как ще стане това, като се има предвид, че Мич МакКонъл, лидер на малцинството в Републиканския сенат, продължава да бъде твърдо против премахването на лимита за заеми.

Какво законодателни възможности има Конгреса?

Миналата седмица Камарата на представителите, контролирана от демократите, прие мярка при гласуване, която ще повиши тавана на дълга и ще предотврати неизпълнението. Републиканците в Сената са използвали механизъм, който на практика изисква всеки закон да има подкрепата на поне 10 републикански сенатори, за да попречи на демократите да приемат същия законопроект с обикновено мнозинство в горната камара на Конгреса.

Вместо това републиканците твърдят, че демократите трябва да използват "помирение", което представлява по-сложен и отнемащ повече време, за да заобиколят прага от 60 гласа. Демократите обаче заявиха, че това не е опция. Така демократите се поставени в трудна ситуация, като всяка една от страните са надява на компромис.

По-радикален вариант би бил напълно да се премахне таванът на дълга, нещо, което Йелън каза на депутатите миналата седмица, че ще подкрепи. Това мнение споделят и други изтъкнати икономисти като няколко бивши секретари на Министерството на финансите, въпреки че повечето експерти в Конгреса смятат, че това ще изисква одобрението и на двете камари в Конгреса.

Какво може да направи Джо Байдън?

14 -тото изменение на конституцията на САЩ, прието през 1868 г. след гражданската война, включва клауза, отнасяща се до публичния дълг, която гласи: „Валидността на публичния дълг на САЩ, разрешена от закона не бива да бъде поставяна под въпрос“. Някои юристи са на мнение, че това означава, че на практика президентът еднозначно може да вдигне тавана на дълга.

Какво би могло да направи Министерството на финансите, ако законодателите не повишат тавана на дълга?

Ако Конгресът не предприема действия и таванът на дълга не може да бъде повишен, Министерството на финансите ще бъде принудено да реши как да се справи с висящите плащания. Министерството вече е приело поредица от „извънредни мерки“, за да спечели на законодателите време за сключване на сделка, включително спиране на инвестициите в определени федерални пенсионни и здравни фондове.

Неизпълнението на заемите може да подтикне Министерството на финансите да направи крачка напред, като даде приоритет на някои плащания пред други - задача, която според Центъра за двупартийни политики ще бъде „логически мъчителна“. Това може да означава да бъдат поставени в ситуация, в която да избират дали да плащат за социално осигуряване, здравеопазване или разходи, свързани с отбраната, което може да доведе до забавянето на заплатите на федералните служители.

„Подобна стратегия ще включва сортиране и избор от стотици милиони месечни плащания, разширяване на границите на финансовите технологични системи на Министерството на финансите и принуждаване на служителите на изпълнителния клон да избират кои от програмите са победители или губещи", пише базиран във Вашингтон тинк-танк.

Какви стъпки може да предприеме Федералния резерв при кризисни ситуации?

Председателят на Фед Джей Пауъл наскоро заяви, че централната банка на САЩ ще бъде ограничена в способността си да „защитава изцяло“ финансовите пазари или икономиката от щетите, причинени от неизпълнение. Транскрипции от срещи около предишни кризи с лимита на дълга през 2011 и 2013 г. показват, че Фед е обмислял поредица от мерки за смекчаване на последиците.

По това време длъжностните лица подкрепяха Федералния резерв да приема просрочените държавни облигации като част от своята по-широка програма за облекчаване на количеството за покупки на активи. Тогава са били обсъдени операции за обратно изкупуване, за да се облекчи напрежението върху средствата на паричния пазар. Една по-сложна идея, която включва едновременното купуване на ценни книжа с неизпълнение и продажбата на притежаваните от тях, предизвика критики от страна на длъжностните лица през 2013 г. Тогавашният гуверньор Пауъл нарече тази опция „неприемлива“. Институционалният риск би бил огромен“, каза той по време на срещата през октомври 2013 г.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини

  • САЩ вдигат тавана на държавния дълг

    Американските сенатори договориха споразумение за вдигането на тавана на държавния дълг, съобщи FOX News. Компромисът беше договорен от републиканц ...
    07.10.2021
    2 979
    31