6 Октомври, 2021 13:50 2 797 27

Възможно ли е САЩ да избегнат катастрофална криза?

  • катастрофа-
  • фалит-
  • избегне-
  • сащ-
  • законодателство-
  • заеми

През следващите седмици САЩ са изправени пред тежка икономическа рецесия, ако законодателите не предприемат действия за повишаване на федералния лимит на заемите

Възможно ли е САЩ да избегнат катастрофална криза? - 1
Снимка: Shutterstock

Американските законодателите бързат да предотвратят безпрецедентна криза. Ето как биха могли да го направят. През следващите седмици САЩ са изправени пред тежка икономическа рецесия, ако законодателите не предприемат действия за повишаване на федералния лимит на заемите, пише Financial Times, предаде Bloomberg.

След 2 седмици правителството на САЩ може да се насочи към безпрецедентно неизпълнение на задълженията, ако законодателите не предприемат действия за повишаване на федералния лимит за заеми и не позволят на Министерството на финансите да изпълни правителствени ангажименти, които са вече одобрени от Конгреса. Министърът на финансите Джанет Йелън предупреди, че неизпълнението на тези задължения би довело до „катастрофа“, която може да доведе до болезнена икономическа рецесия и пагубен финансов колапс. Разходите по заеми се увеличават и способността на САЩ за теглене на кредити е застрашена.

Чък Шумер, лидер на мнозинството в Сената, заяви пред демократите в понеделник, че трябва да внесат законопроект за повишаване на тавана на дълга до бюрото на президента до края на седмицата. Oстава неясно как ще стане това, като се има предвид, че Мич МакКонъл, лидер на малцинството в Републиканския сенат, продължава да бъде твърдо против премахването на лимита за заеми.

Какво законодателни възможности има Конгреса?

Миналата седмица Камарата на представителите, контролирана от демократите, прие мярка при гласуване, която ще повиши тавана на дълга и ще предотврати неизпълнението. Републиканците в Сената са използвали механизъм, който на практика изисква всеки закон да има подкрепата на поне 10 републикански сенатори, за да попречи на демократите да приемат същия законопроект с обикновено мнозинство в горната камара на Конгреса.

Вместо това републиканците твърдят, че демократите трябва да използват "помирение", което представлява по-сложен и отнемащ повече време, за да заобиколят прага от 60 гласа. Демократите обаче заявиха, че това не е опция. Така демократите се поставени в трудна ситуация, като всяка една от страните са надява на компромис.

По-радикален вариант би бил напълно да се премахне таванът на дълга, нещо, което Йелън каза на депутатите миналата седмица, че ще подкрепи. Това мнение споделят и други изтъкнати икономисти като няколко бивши секретари на Министерството на финансите, въпреки че повечето експерти в Конгреса смятат, че това ще изисква одобрението и на двете камари в Конгреса.

Какво може да направи Джо Байдън?

14 -тото изменение на конституцията на САЩ, прието през 1868 г. след гражданската война, включва клауза, отнасяща се до публичния дълг, която гласи: „Валидността на публичния дълг на САЩ, разрешена от закона не бива да бъде поставяна под въпрос“. Някои юристи са на мнение, че това означава, че на практика президентът еднозначно може да вдигне тавана на дълга.

Какво би могло да направи Министерството на финансите, ако законодателите не повишат тавана на дълга?

Ако Конгресът не предприема действия и таванът на дълга не може да бъде повишен, Министерството на финансите ще бъде принудено да реши как да се справи с висящите плащания. Министерството вече е приело поредица от „извънредни мерки“, за да спечели на законодателите време за сключване на сделка, включително спиране на инвестициите в определени федерални пенсионни и здравни фондове.

Неизпълнението на заемите може да подтикне Министерството на финансите да направи крачка напред, като даде приоритет на някои плащания пред други - задача, която според Центъра за двупартийни политики ще бъде „логически мъчителна“. Това може да означава да бъдат поставени в ситуация, в която да избират дали да плащат за социално осигуряване, здравеопазване или разходи, свързани с отбраната, което може да доведе до забавянето на заплатите на федералните служители.

„Подобна стратегия ще включва сортиране и избор от стотици милиони месечни плащания, разширяване на границите на финансовите технологични системи на Министерството на финансите и принуждаване на служителите на изпълнителния клон да избират кои от програмите са победители или губещи", пише базиран във Вашингтон тинк-танк.

Какви стъпки може да предприеме Федералния резерв при кризисни ситуации?

Председателят на Фед Джей Пауъл наскоро заяви, че централната банка на САЩ ще бъде ограничена в способността си да „защитава изцяло“ финансовите пазари или икономиката от щетите, причинени от неизпълнение. Транскрипции от срещи около предишни кризи с лимита на дълга през 2011 и 2013 г. показват, че Фед е обмислял поредица от мерки за смекчаване на последиците.

По това време длъжностните лица подкрепяха Федералния резерв да приема просрочените държавни облигации като част от своята по-широка програма за облекчаване на количеството за покупки на активи. Тогава са били обсъдени операции за обратно изкупуване, за да се облекчи напрежението върху средствата на паричния пазар. Една по-сложна идея, която включва едновременното купуване на ценни книжа с неизпълнение и продажбата на притежаваните от тях, предизвика критики от страна на длъжностните лица през 2013 г. Тогавашният гуверньор Пауъл нарече тази опция „неприемлива“. Институционалният риск би бил огромен“, каза той по време на срещата през октомври 2013 г.


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 пешо

    12 0 Отговор
    не е възможно.
  • 2 А ми

    10 0 Отговор
    не, не е
  • 3 Ина ли пилот в самолета

    15 1 Отговор
    С Бай Дън на кормилото нямат шанс, краш!
  • 4 Механик

    28 3 Отговор
    Каква криза в САЩ бе? Вие да не се гъбаркате?
    Ма там е мед и масло. Всеки облъченяк ще ви потвърди тоя факт. И ще ви каже, че в "моча" "ушанките" пият препарат за вана .
  • 5 6969

    42 1 Отговор
    Възможно е, една нова войничка някъде и са готови. Американската нация е болна от агресивен национализъм, те действително вярват че защитават американските интереси, разорявайки някоя нещастна страна на хиляди километри от тях.
  • 6 долу сащ

    19 2 Отговор
    единствената причина печатането на пари да става формално със законопроект, е ИМИДЖОВА, че все още им накакви правила за печата на зелената хартия!!! ако тази формална спирачка не съществува, турската лира ще се окаже по скъпа няколко пъти. сега тече пазарлъка, ако републиланците подкрепят какъв процент ог шумата ще е за тях, разбира се шо закон за лобизма всичко ще е законно.
  • 7 шъ стане

    25 1 Отговор
    Че те печатниците не с спирали да печатат заелени гущери, неподплатени с нищо. Единственото нещо е да продадат още малко ф16 на зелено на България.
  • 8 Пучо Капучо

    18 3 Отговор
    Удоволствие е да чета за криза във ФАЩ. А па, ако им се задълбочи кризата на краварковците, чудно ше е.
  • 9 БАЙ Х@Й‼

    11 2 Отговор
    3 с тринадесет нули ‼️‼️‼️
  • 10 Фалконети

    30 2 Отговор
    Тия всяка година си вдигат дълговете , а уж били най мощната икономика?!
    Каква е тая икономика дето генерира само заеми ?
    Ако си платят дълговете , ще се наредят след Сомалия.

    Коментиран от #20

  • 11 БАЙ Х@Й‼

    39 2 Отговор
    Технически САЩ отдавна са във фалит‼️‼️‼️ Само машинациите на икономисти, политици, ЦРУ и Пентагона успяват да скрият съобщаването на този факт ‼️‼️‼️
  • 12 Усещане

    32 3 Отговор
    Пробемът на САЩ не е размера на дълга. Американският модел вече е неприложим в съвременните условия. САЩ вече губят по всички фронтове и тежките последици предстоят.
  • 13 Верижна реакция

    28 1 Отговор
    С кухите работи е така ! Лошото е, че ще повлекат след себе си всички които се предоверяват за хвалебствията тия кухи работи и т.н. Печатници в действие. Истинските потърпевши пак ще са работягите.
    Войната много пъти ги е вадила от подобни ситуации, ама сега няма как да стане.
  • 14 Дони

    30 3 Отговор
    Разбрахте ли сега защо въпреки най големия военен бюджет , накрая ги биха едни козари !
  • 15 Що е зелен гущер?

    16 2 Отговор
    Ами това са едни зелени хартиики,който само те имат право да печатат без ограничения.Същите хартиики,се изпращат до всички държави по цял свят.И държавите във всяка хартиика,опаковат по един скъп,вкусен бонбон( разбирай: суровини,технологии,стоки). Бонбони,който връщат обратно.За да могат местните,когато хапнат бонбона,да върнат обратно хартията.За да бъде опакован нов бонбон!"..При тях циклостила- фед,върти денонощно.Сега дори е по лесно.През компа в виртуална хартия.Там толкова са се набълбукали с дългове- външни през дългови книжа,и вътрешен- междуфирмен,хемнджове- менджове и други аалабализми,че сумарно вече е над 100 трилиона.Всички реални активи на цялата планета не могат да ги изплатят.Посочва се в изследване,че три планети като Земята,не могат да го покрият.Тези приказки са димка за световната общност.Уж се карат,спорят,за да успокоят световния кошер.И циклостила влиза в действие.За доставка на нови" бонбони".Докато в ден - Х ,не обяват нов вид хартия.Без значение,натурална,или виртуална.И от раз ще си нулират борча! Кой пил- пил!
  • 16 бай икономисто

    12 2 Отговор
    Сороснята да спестява в долари. После ще надуват спукан балон.
  • 17 Некой си

    15 2 Отговор
    Не стана ли банално всека година да го играем тоя цирк. Тамън пред фалит,после го играем технически фалит и хоп " О ЧУДО " те онея алцхаймери се разбрали и хоп летвата с няколко трилиона нагоре. Отделно кога Америка е пристъпвала към фактическо погасяване на дълг.
  • 18 Коко

    5 11 Отговор
    САЩ фалират от 1990 г ….. ама реалностите са други .

    Коментиран от #27

  • 19 Окинава

    19 2 Отговор
    САЩ са държава-кърлеж на планетата Земя. Имат висок стандарт на живот за сметка на останалия свят. За съжаление, ЕС и англоезичната общност ги подкрепят политически и най-редовно призовават света да оправя американските каши, като последно тази в Афганистан. Колкото и да е странно САЩ дължи мощта си на всички останали, които я поддържат, като я обявяват за знаменосец на демокрацията, в която вече никой нормален човек не вярва. Американците ако бяха реално силна страна, нямаше да изпитват панически страх от всичко, което е различно от тях и пуделите им, затова дрънкането на оръжия и принудителните разплащания в долари по света, са техни основни приоритети, без които щяха да са страна от типа на Бразилия.
  • 20 Ххх

    1 9 Отговор

    До коментар #10 от "Фалконети":

    Прекалено ти е кухо мозъчето,за да се опитваш да пишеш коментари и да задаваш въпроси.

    Коментиран от #21

  • 21 Салиери

    9 1 Отговор

    До коментар #20 от "Ххх":

    Зомби , тебе те знаем отдавна. Върви да чистиш на кравите под опашката.
  • 22 не може да бъде

    9 2 Отговор
    Считам,че използването на израза катастрофална криза в случая е неуместно.С действията си републиканците искат да си придадат по-голяма значимост и тежест от тази,с която реално разполагат . Катактрофарна криза няма да има ,както и голяма или по-малка криза.Но това,което става е елемент на перманетната криза ,която обхваща САЩ и не само САЩ и тя има значително по-дълбоки измерения-политически,икономически,социални,даже и във военната област.Споровете които водят демократи и републиканци без съмнение предизвикват няколко основателни въпроса-докога и до какъв размер САЩ може безконтролна да печатат пари,това правилно ли е изобщо!?Приеманите от конгреса икономически закони и правила не са ли де факто една американска главоблъсканица,която няма нищо общо с пазарната икономика и в съчетание с извращаването на международното право просто обслужва американскате интереси!?И не на последно място -тези закони и правилла не подменят ли икономическите правила с политически,угодни само на САЩ!?Ако и на трите въпроса отговорим с категорично "да"значи катастрофалната световна криза -и икономически и политическа не е далече!
  • 23 От страни

    6 0 Отговор
    Това театро ни омръзна - сбират се джанкат се няколко дена, седмици, месеци и подписват квото требе за повишаването на тавана на дълга и после със спокойно сърце почва всбесения принтър ФРС да печати мангизи.
  • 24 Kcanba

    8 0 Отговор
    Русия и Китай им вързаха ръцете, а вътрешният им дълг от 3о млрд, външният от още повече, означават че време за трета, но - няма как, ще са пограбани от хиперьвука! Затова - да!! Катастрофата за фащ е неизбежна!!! Дано не повлекат целия свят със себе си!!!!
  • 25 Мунчо

    7 0 Отговор
    Измислили са си лесен начин - Решават че им трябват гласуват и печатат пари колкото им трябват... Обърнете внимание, каквото и да приказват накрая си ги гласуват!
  • 26 един от многото

    3 0 Отговор
    Кайне чалъм!
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.