Франция започна изтеглянето на военните си от бази в северната част на Мали след скандал с Бамако, който „отрови отношенията с бившата ѝ колония и отвори вратата за руските наемници“ от „Вагнер“, коментират в редакцията на британския национален ежедневник The Times, предаде агенция „Фокус“.
Париж ще продължи да осигурява въздушна подкрепа в борбата срещу набиращите сили бунтовници в Западна Африка, но ще затвори три бази и ще намали почти наполовина контингента си в страната, който сега наброява 5100 войници. Европейските съюзници ще поемат ролята на подкрепящи малийската армия в усилията им да се справят с бунтовниците.
„Идеята не е да се създаде вакуум. Идеята е да се остави отговорността на тези райони на държавата Мали“, каза генерал Етиен дю Пейру от френските сили, участващи в операция „Бархане“. „За да избегнем риска да затънем в конфликт, се нуждаем от отговор, който не е само военен.“
Операция „Бархане“ започна през 2013 г., след като ислямистите завзеха контрола над Северно Мали. Изпращането на войници от Франция и 13 000-те сили на ООН за поддържане на мира имаха само ограничен успех и насилието ескалира, като постави части от страната извън контрола на властите.
Сахел, огромна територия на юг от Сахара, се превърна в новото бойно поле с фундаменталисткия ислям след срива на режима на Муамар Кадафи в Либия преди десетилетие. Редица джихадистки групировки са се „закотвили“ във все по-хаотичните пространства на Мали, където нестабилността е ключов двигател на миграцията към Европа. Франция прекрати военното сътрудничество с военните на Мали през юни, след втория преврат в страната за по-малко от година.
Хамиду Сисе от групата Patriots of Mali приветства намаленото френско присъствие. „След като пристигнаха, мислехме, че ще имаме мир. Ако те се оттеглят днес, след шест месеца или година, ние ще страдаме. Но е по-добре да страдаш, отколкото да останеш завинаги в техните ръце“.
След съобщението за изтеглянето, обявено от държавния глава на Франция Еманюел Макрон през юли, напрежението между Париж и бившата му колония се влоши с новината, че военните власти в Бамако ще наемат частна армия, свързана с Кремъл, за да запълнят пропуските в сигурността, оставени от френските войски.
Франция и Германия, които допринасят за усилията на ООН и ЕС за борба с бунтовниците, предупредиха, че всяка сделка с „Вагнер“ ще постави под съмнение разгръщането на техните сили. „Русия побърза да се възползва от сътресенията в по-крехките държави в Африка, за да възроди влиянието си в духа на съветска епоха. Бойци от частната военна фирма „Вагнер“ присъстват в десетина страни на континента“, уверява изданието.
Антифренските настроения в региона нараснаха сред цивилни и политици в Сахел. В реч пред общото събрание на ООН миналия месец временният премиер на Мали Чогел Майга осъди Франция заради „изоставянето“ и защити правото на страната на „План Б“.
На срещата на върха между Африка и Франция в Монпелие миналата седмица, Макрон поясни, че Париж затваря бази, защото не е „наша работа да остава в Мали“ за продължителен период от време.
„Франция е там, само за да се бори с тероризма, а не да подкрепя този или онзи режим“, добави той. Във Франция нараства недоволството от мисията в африканската държава, която доведе до загубата на живота на 53 войници.