Отидете към основна версия

2 485 22

Започват да изпускат в Тихия океан вода от АЕЦ „Фукушима”

  • фукушима-
  • аец-
  • аец фукушима-
  • вода-
  • япония-
  • радиация-
  • океан-
  • тихия океан-
  • фумио кишида

АЕЦ "Фукушима" претърпя тежка авария след земетресение и цунами през 2011 година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Планираното изпускане на прочистената от радиация вода от повредената от цунами японска атомна електроцентрала "Фукушима" не може да се отлага повече въпреки опасенията на местните жители, каза новият японски премиер Фумио Кишида, цитиран от Асошиейтед прес.

Той заяви това по време на първото си посещение на обекта след встъпването си в длъжност. Кишида подчерта, че правителството ще работи, за да увери жителите в техническата безопасност на планираното изпускане, предаде БТА.

АЕЦ "Фукушима" претърпя тежка авария след земетресение и цунами през 2011 година. Кишида посети за кратко централата, в която е складирано голямо количество пречистена, но все още радиоактивна вода. "Разбрах, че въпросът с (изпускането на) водата е от жизненоважно значение и не трябва да се отлага", заяви Кишида след обиколката си.

Правителството и компанията оператор на централата "Токио електрик пауър" обявиха през април, че планират да започнат да изпускат в Тихия океан вода от авариралата АЕЦ, за която твърдят, че като цяло е очистена от радиоактивни материали, но съдържа тритий, радиоактивен изотоп на водорода. Токио уверява, че съдържанието на тритий ще е сведено до една четиридесета от нормите за безопасност. Местни жители, рибари и съседните на Япония държави се противопоставиха категорично на тези намерения.

Радиоактивна вода, използвана за охлаждане, продължава да изтича от повредените реактори от катастрофата насам. Водата се изпомпва от централата и се складира в около 1000 резервоара, които според "Токио електрик пауър" ще се запълнят в края на следващата година. Японски представители казват, че изпускането на водата е необходимо за ликвидирането на последиците от аварията и изпускането ѝ в океана е най-реалистичният план. Кишида подчерта, че правителството ще направи всичко по силите си, за да разсее опасенията, че изпускането на водата ще навреди на местната рибна и други индустрии, като предостави научни данни за безопасността на операцията. Токио поиска помощ от Международната агенция по атомна енергия, за да гарантира, че изпускането отговаря на световните стандарти за безопасност - включително обработването ѝ по начин, гарантиращ, че радиоактивността ѝ е под допустимите норми, отбелязва АП.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: