Германското правителство разширява списъка си със страните, представляващи висок риск от заразяване с коронавирус. От тази неделя към него се прибавят още пет страни, в това число и две членки на ЕС – България и Хърватия. С това страните от Общността, обявени за високорискови, става пет – наред с Румъния, Литва и Словения, които още преди това бяха включени в списъка на Института „Роберт Кох". От съседните на България страни единствено Гърция не е смятана за рискова от инфекциозна гледна точка.
Какви правила важат за рисковите страни?
За пристигащите в Германия от рисков район са валидни следните ограничения, които за последно бяха актуализирани на 30 септември тази година: лицата над 12 години задължително трябва да притежават негативен резултат от тест за коронавирус, да са ваксинирани или да са преболедували. Това важи за всички пристигащи от рискови райони, независимо с какъв транспорт пътуват те или колко дълго са пребивавали на съответното място. Освен това важи и изискването за 10-дневна карантина, която може да отпадне най-рано след пет дни – ако лицето представи негативен резултат от нов тест за коронавирус. Актуално Германия е обявила за рискови повече от 70 страни или отделни техни райони. Освен България и Хърватия, другите три нови попълнения в този списък са Камерун, Сингапур и Република Конго. От списъка същевременно отпадат Кения, Косово, Ирак и Хондурас.
Как се определят рисковите държави?
Германското правителство обявява за високорискови онези страни или отделни техни райони, в които рискът от инфекции е особено висок. Броят на новозаразените обаче не е единственият критерий за класифицирането на даден район като рисков. Други показатели са скоростта на разпространение на вируса, натовареността на здравната система или например липсващите данни за ситуацията с пандемията.