Хибридната атака на беларуския режим с използване на беззащитни мигранти по границите на Европейския съюз има опасност да ескалира във военен сблъсък, предупредиха днес в общо изявление министерствата на отбраната на Литва, Латвия и Естония.
Кремъл пък изрази загриженост от струпването на военни от двете страни на беларуско-полската граница.
Европейският съюз ще разшири санкциите срещу режима на президента Александър Лукашенко заради организираното от Минск напрежение с мигрантите по границата на Беларус и Полша, обяви германският външен министър Хайко Маас.
Брюксел обмисля възможността за преговори с ООН и Беларус за репатрирането на струпалите се мигранти, съобщи Ройтерс, позовавайки се на дипломати от ЕС. Според тях е възможно Европейският съюз да окаже финансова помощ за операцията.
ЕС обвинява Минск в умишлено ескалация на кризата и призовава за налагане на санкции.
„Външните министри на Европейския съюз ще гласуват в понеделник по-строги санкции срещу режима на Лукашенко. Ще санкционираме всички - отделни лица и компании, които участват в предумишления трафик на мигранти“, обяви Хайко Маас в Бундестага.
По-рано президентът на Беларус Александър Лукашенко заплаши Европейския съюз, че ако Брюксел разшири санкциите срещу страната му, Минск може да прекъсне транзита на газ по газопровода "Ямал - Европа":
„Ние отопляваме Европа, а те на всичко отгоре ни заплашват, че ще затворят границата. А ако спрем природния газ натам? Нищо не им дължим", обърна се Лукашенко към ЕС.
И предупреди, че оръжия и боеприпаси могат да бъдат прехвърлени в бежанския лагер на границата с Полша:
„Има опасна тенденция, прехвърляйки оръжие и боеприпаси в лагера на мигрантите да се предизвика конфликт“.
Лукашенко обяви съвместно споразумение с Русия за наблюдение на границите с Полша, Балтийските държави и Украйна и припомни, че руски стратегически бомбардировачи бяха изпратени в Беларус.
Министърът на отбраната на Латвия Артис Пабрикс коментира в радиоинтервю, че изострянето на миграционната криза по границите на ЕС може да доведе до намеса на НАТО.
"Русия няма нищо общо с това, което става на границата между Полша и Беларус", категоричен беше говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той коментира и медийни информации, че руската авиокомпания "Аерофлот" може да бъде подложена на санкции на ЕС, след като вчера говорител на ЕК обяви разследване на участието на авиокомпании в превозването на мигранти до Беларус.
От "Аерофлот" категорично отрекоха участие в организирано масово транспортиране на мигранти до Беларус и предупредиха, че ще защитават интересите си, ако се наложи и в съда.
„Нека заложим на това, че подобни безумни идеи има само в медийни изхвърляния. Видяхме изявлението на компанията. Освен това, дори някои авиокомпании да транспортират мигранти, това по никакъв начин не нарушава международното право“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Същевременно за втори път от два дни руският президент Владимир Путин и германската канцлерка Ангела Меркел са обсъдили по телефона ситуацията по границите на Беларус с Европейския съюз.
"Канцлерката е била категорична, че кризата е причинена от беларуския режим, който използва беззащитни хора за хибридна атака срещу Европейския съюз", се казва в писмено съобщение от говорителя на Меркел Щефан Зайберт.
В съобщението се посочва също, че Меркел и Путин са разговаряли и за конфликта в Източна Украйна.
В съобщението за този разговор от Кремъл се казва, че двамата лидери са потвърдили, че е важно възникналата миграционна криза да бъде преодоляна скоро - в съответствие с международните хуманитарни норми.
Путин отново се е изказал за възстановяване на прекия контакт между страните от Евросъюза и Беларус.
За Източна Украйна руският президент е обърнал внимание на германската канцлерка, че Киев води деструктивна политика в този вътрешноукраински конфликт, включително с използване на бойни безпилотни апарати.