Отидете към основна версия

4 508 80

Ще атакува ли Русия? Днес Европа е по-опасно място, отколкото през Студената война

  • украйна-
  • русия-
  • нато-
  • европа-
  • студена война-
  • владимир путин-
  • крим-
  • сигурност-
  • сащ-
  • джо байдън

Западни дипломати предупреждават за риск от ескалация в Украйна през зимата

Снимка: БГНЕС/ EPA

Преди седем месеца Русия струпа повече от 100 000 войници по границата с Украйна в заплашителни маневри. След серия от дипломатически совалки, някои войски се прибраха у дома, но оставиха голяма част от оборудването си. Срещата на върха между Владимир Путин и президента на САЩ Джо Байдън по-късно имаше за цел да облекчи напрежението. Сега руските сили отново са се раздвижили в посока Украйна. Целите на Путин са неясни и това буди тревога, пише вестник „Файненшъл Таймс” (FT).

Фактът, че Европа отново става свидетел на възможността за широкомащабна инвазия, показва спешността от това да се намерят начини както за възпиране на руската агресия, така и за укрепване на дългосрочната сигурност на континента. Украйна не е единственият театър на нестабилност в Европа. Беларуският президент Александър Лукашенко използва уязвимите мигранти като пионки на полската граница, а напрежението на Балканите се засилва. Освен това сме свидетели и на газова криза. Във всички тези проблеми се вижда сянката на Москва, в координиран ход за дестабилизиране на континента.

Западни дипломати предупреждават за риск от ескалация в Украйна през зимата. Европа в много отношения е по-опасна днес, отколкото през Студената война. Тогава голяма част от континента беше разделена на два лагера. Червените линии бяха ясни, а последствията от нарушаването им също бяха известни – катастрофа. Днес съществува нова категория – това са държавите, намиращи се „между” двата лагера. Бивши съветски републики, над които Москва и Западът се борят за влияние. Червените линии са мъгливи и се изместват. Няма яснота как ще реагира Западът, ако руските войски нахлуят в Украйна, която не е членка на НАТО. През последните две десетилетия САЩ и ЕС насърчиха бившите съветски държави да се демократизират и да си партнират по-тясно със северноатлантическите институции. Те имат морален дълг да ги подкрепят с думи и дела, ако Русия иска да ги сплаши с изнудване или със сила.

Необходим е пакет от възпиращи стъпки – включително заплахата от финансови санкции и обещания за отбранителни оръжия към Киев, за да се демонстрира на Кремъл, че евентуална инвазия в Украйна ще има тежка цена. Време е да се покаже на Путин, че ако предприеме агресия срещу Украйна, бързо ще срещне съпротива в много форми.


Бел.ред.
Първите по смъртност в света са последни по избирателна активност.
Ние, българите.
Наистина ли не ни пука как ще продължим напред?!
Ще оставим ли твърдите партийни ядра на статуквото и гласовете от съседна страна да решат и тези избори?!
Да излезем в неделя и да гласуваме масово!

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 36 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: