Бившият министър на отбраната на Тони Блеър Джеф Хун твърди, че му е било наредено да изгори доклад от главния прокурор, който поставя под съмнение законността на войната в Ирак, пише The Guardian.
В разкритията, за които критиците твърдят, че поставят допълнително под съмнение решението да се присъди бившия премиер с рицарско звание, Хун припомни в откъси от наскоро публикуваните си мемоари, че началникът на кабинета на Блеър го е инструктирал да изгори документа.
Хун пише в мемоарите си „Вижте как работят те“, че е бил подложен на натиск от Майк Бойс, началника на отбраната, за да му предостави ясна правна насока, че силите му могат да предприемат действия в Ирак, вместо резолюция на ООН оторизираща прилагането на, съобщи Daily Mail.
Той твърди, че е получил копие от сложен съвет от тогавашния главен прокурор лорд Голдсмит, който е бил „много дълго и много подробно правно становище“, предава "Фокус".
Той пише: „Беше ми изпратено копие от Даунинг Стийт при условия на значителна секретност. Казаха ми, че е само за моите очи и че не трябва да обсъждам съдържанието му с никой друг. Нямах представа кой друг е получил копие“.
Хун казва, че докладът „не е бил лесен за четене“ и в него се прави заключение, че инвазията в Ирак ще бъде законна само ако премиерът вярва, че е в национален интерес на Обединеното кралство да го направи.
„Не беше точно онова одобрение, което началникът на отбраната търсеше и във всеки случай не ми беше строго позволено да му го покажа или дори да го обсъдя с него“, пише той.
„Освен това, когато главният ми личен секретар Питър Уоткинс се обади на Джонатан Пауъл в Даунинг Стийт и попита какво трябва да прави с документа, недвусмислено му беше казано, че трябва да го „изгори“.
Хун каза, че документът не е изгорен. „Съгласих се, че трябва да заключим документа сигурно в сейф на МО, до който само той има достъп. Доколкото знам, вероятно все още е там“.
Пауъл каза пред Daily Mail, че не е наредил докладът да бъде изгорен и го описа като отделна „минута“, която е помолил Хун да унищожи по молба на Голдсмит.
В мемоарите си Хун също описва унижението да бъде уволнен като министър на отбраната две години по-късно, казвайки, че Блеър му се е обадил, за да му съобщи новината, вместо да се срещнат лице в лице.
Повече от 700 000 души вече са подписали петиция за отнемане на рицарското звание на Блеър, наградено от кралицата в списъка с отличия за Нова година. Но решението да му бъде присъдено отличието беше защитено от лидера на лейбъристите Кийр Стармър, който каза във вторник, че „не е труден въпрос“ да се даде наградата на някой, който е служил дълго време като министър-председател.
„Разбирам, че има силни възгледи за войната в Ирак. Имаше ги по онова време и все още има, но това не омаловажава факта, че Тони Блеър беше много успешен премиер на тази страна и направи огромна промяна в живота на милиони хора в тази страна“, каза Стармър.