Отидете към основна версия

6 299 80

Гърция харчи милиарди за ново въоръжение. Защо?

  • гърция-
  • турция-
  • егейско море-
  • армия

Атина форсира военните си разходи за пръв път след финансовата криза, заради която от 2009 до 2018 г. Гърция почти не бе харчила пари за ново въоръжение

Снимка: shutterstock

Нови бойни кораби, изтребители и хеликоптери: гръцкото правителство изпълнява мащабна инвестиционна програма за въоръжаване. Никога преди страната не е харчила повече пари за отбрана. Какви цели преследва Атина?

Гърция се въоръжава усилено. Страната иска да се превърне във водещата военна сила на южния фланг на НАТО и за целта Атина е готова да похарчи гигантски суми. Гръцките оръжейни покупки особено радват доставчиците в САЩ и Франция. А успоредно с оръжейните доставки Гърция сключи с Франция и САЩ и договори за военно сътрудничество.

Само преди няколко дни шест новозакупени френски изтребителя пристигнаха в Гърция и направиха истинско шоу в небето над Атина, преди да се приберат в базата си. Миналата година гръцкият премиер Кириакос Мицотакис сключи сделка с френския президент Еманюел Макрон за закупуването на общо 24 изтребителя „Рафал“. С тяхна помощ Гърция възнамерява да усили военното си присъствие в Средиземно море – едно намерение, на което и САЩ, и Франция гледат с много добро око. Атина има договор и за закупуването на три свръхмодерни френски фрегати, които ще попълнят нейния ВМФ през 2025-2026 година. Гърция иска да закупи от Франция и пет нови корвети.

Втора по разходи за отбрана след САЩ

Страната форсира военните си разходи за пръв път след финансовата криза, заради която от 2009 до 2018 г. Гърция почти не бе харчила пари за ново въоръжение. През миналата година ги увеличи петкратно - от 500 милиона на 2,5 милиарда евро, а тази година ще ги увеличи дори седемкратно спрямо 2020-а – на 3,3 милиарда евро. С това Гърция става втората след САЩ страна в НАТО по разходи за отбрана като процент от БВП.

Френският президент Макрон вече обеща подкрепа за Гърция. Нека не забравяме обаче, че френските енергийни концерни проявяват голям интерес към газовото находище източно от Крит, към което сериозни апетити демонстрира и Турция.

Гърция се стреми да стане нов бастион на южния фланг на НАТО, измествайки от това място Турция. Защото редица западни държави са недоволни от оръжейните сделки на Турция с Русия и от авторитарното поведение на президента Ердоган и вече се съмняват дали Анкара е благонадежден натовски партньор.

Атина активира военното си сътрудничество и със САЩ. Американците ще ремонтират и модернизират 84 гръцки изтребителя Ф-16, а се надяват Атина да поръча и от новия стелт изтребител Ф-35. Гърция вече закупи и седем американски хеликоптера „Сикорски“ за своя ВМФ.

Засилена активност от страна на Турция

Конфликтът с Турция заради находищата на природен газ в Източното Средиземноморие, както и агресивното, провокативно поведение на съседната държава просто не оставят на Гърция никакъв друг избор, твърдят правителствени източници в Атина.

„През 21 век въоръжаването е тема на мира“, каза Мицотакис при посрещането на френските изтребители на военното летище Танагра край Атина. Премиерът многозначително добави, че няма място както за фалшификации на историята и географията, така и за провокативни ужилвания, особено когато техен източник е съседна държава.

Той има предвид нарастващото напрежение с Турция. През последните години Анкара на два пъти се обръща към ООН с искането на Гърция да бъде отнет суверенитетът над редица гръцки острови в Егейско море, защото били прекалено милитаризирани. От своя страна Гърция обвинява Турция, че държи край своите западни брегове най-голямата флота в Средиземно море. Сателитни снимки на „Гугъл“ доказват това твърдение. Когато човек има такава сериозна военна заплаха пред вратите си, острови като Самос и Лесбос просто няма как да останат без военна закрила, казва гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас.

Освен това турски изтребители в последно време най-редовно нарушават гръцкото въздушно пространство. И прелитат не просто над безлюдни скали в морето, а над населени гръцки острови. В отговор Гърция всеки път вдига своите изтребители с цел евентуално прихващане. Атина непрекъснато повтаря, че действията на турската авиация са сериозно нарушение на международното право.

„Някои се питат защо Гърция се въоръжава. Но подобна активност е абсурдна и не се е случвала никога досега в рамките на НАТО“, казва пред агенция ДПА представител на гръцките въоръжени сили. „Само за сравнение: Какво би станало, ако британски изтребители без предварително оповестяване прелитат над остров Зюлт, а Лондон на всичкото отгоре поставя под въпрос териториалната принадлежност на този остров към Германия?“ – казва още офицерът. Гърция многократно сигнализира и в рамките на ЕС за поведението на Турция, което Евросъюзът в отговор осъди.

А от турска страна реториката става все по-агресивна. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заплашва, че Турция щяла да се срещне с Гърция „дори на бойното поле, ако се наложи.“ Вярно, че турската армия е по-многочислена от гръцката, но военни експерти твърдят, че ако Гърция се екипира и с Ф-35, това ще наклони везните в нейна полза – особено във въздушното пространство над Егейско море. Както е известно, Турция също искаше да закупи 100 машини от този тип, но американците спряха доставката заради сделката на Анкара с Русия за зенитно-ракетния комплекс S-400.

Преден пост на НАТО

Допълнително към военната база на остров Крит американците усилват военното си присъствие и в северния гръцки пристанищен град Александруполис. Наблюдателите имат готово обяснение за тази активност: от Александруполис има пряка сухопътна връзка през членките на НАТО България и Румъния за евентуално транспортиране на оръжейна техника примерно към границата на Украйна. Това раздвижване не остава скрито от погледа на Москва. „Разбира се, че сме наясно в какво отношение американците искат да използват това пристанище“, с тези думи медиите цитират руския външен министър Сергей Лавров след разговорите му с неговия гръцки колега Никос Дендиас.

Американският държавен секретар Антъни Блинкън похвали наскоро Гърция като особено „благонадежден партньор“ и „стълб на стабилността“ в района на Източно Средиземно море. А едно издание, близко до Пентагона, пише, че Гърция е новият преден пост по югоизточния фланг на НАТО – роля, която доскоро се приписваше на Турция.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 26 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: