„Независимо дали говорим за ивицата в Газа, за Източен Ерусалим, Западния бряг на река Йордан или за самия Израел: живеещите там палестинци се третират като малоценна етническа група, а правата им системно се погазват", заяви генералният секретар на международната правозащитна организация Амнести интернешънъл Аниес Каламар при представянето в Лондон на доклад по въпроса. „Жестоката политика на Израел на сегрегация, отчуждаване на имоти и изолация във всички области под негов контрол" напомнят много за апартейд (доктрината за разделение на отделните етнически народностни групи, практикувана в Южна Африка до 1994 година).
Конкретно докладът обвинява Израел, че чрез изземането на земи и собственост, чрез неправомерни избивания, принудителни изселвания, ограничения на свободата на придвижване, както и чрез отказ за предоставяне на гражданство на палестинците е създал система, „която съгласно международното право напомня за апартейда". За това на израелската държава трябва да ѝ бъде потърсена правна отговорност. Тел Авив отхвърля критиките.
Искания за ембарго и санкции
Правозащитната организация със седалище в Лондон призова Международния наказателен съд при разследванията да отчете състава на престъплението апартейд. Освен това бе отправен призив към Съвета за сигурност на ООН да наложи на Израел оръжейно ембарго и санкции. Амнести използва понятието апартейд в неговия международноправен смисъл, подчертават от правозащитната организация. Т.е. не се прави сравнение между ситуацията на палестинците с онази на чернокожите в някогашна Южна Африка. Разлики има и в рамките на самия Израел и окупираните палестински територии. Така например апартейдът спрямо арабските израелци е различен от този, на който са подложени живеещите в ивицата Газа палестинци. Но и на двете места има апартейд. 20 процента от жителите на Израел са палестинци с израелско гражданство.
Израел отхвърля обвиненията
Израел и еврейските съюзи отправиха остри критики към доклада. Външният министър Яир Лапид каза, че докладът „няма връзка с реалността". Амнести базирала оценката си на „разпространявани от терористична организация лъжи". Организацията отричала правото на Израел да съществува като национална държава на еврейския народ и се обслужвала с „двойни стандарти и демонизация, за да делегитимира Израел". Никакви упреци от този характер нямало срещу Сирия, срещу Иран или корумпираните и сеещи смърт държавни ръководства в Африка или Латинска Америка, а Израел е превърнат в мишена, заявяват още от външното министерство. Израел „не е перфектен, но е демокрация, която се подчинява на международното право, и това може да бъде доказано".
Централният съвет на евреите в Германия заклейми доклада на Амнести като антисемитски и де факто отричал правото на Израел на съществуване. Докато към единствената демократична държава в Близкия Изток се отправят упреците, че правната система и действията ѝ са дискриминационни спрямо палестинците, Хамас бива представяна като „нормална политическа партия", а на „палестинския терор" изобщо не се обръща внимание. Председателят на Централния съвет на евреите Йозеф Шустер призова германската секция на Амнести да се дистанцира от доклада.
Злонамерен доклад?
Председателят на Европейския еврейски конгрес Моше Кантор нарече доклада непрофесионален, пълен с грешки и злонамерен. Нямало „нищо ново във внезапното откриване от страна на Амнести на думата апартейд по отношение на Израел". Организацията била „в крачка с антиизраелските и антисемитските активисти". Заради тези „подли лъжи" могат да се очакват нападения срещу евреите по цял свят, предупреди той.