Една четвърт от жителите на Естония са руснаци. А в град Нарва руснаците дори са мнозинство. За тях конфликтът между Русия и Украйна е деликатна тема. Как гледат те на напрежението в региона?
По река Нарва в североизточната част на Естония минава границата между Русия и Европейския съюз. Сергей и Владимир идват да се къпят в реката всеки ден в 10 сутринта - включително през зимата. Те са родени в Русия, имат руски паспорти, но след края на Съветския съюз са избрали да живеят на Запад.
Но пък следят новините за конфликта НАТО-Русия по руската телевизия. "Путин казва, че НАТО е заплаха. Вероятно има право", смята Сергей, сочейки към родината си от другата страна на реката. "Нали виждам как границата на НАТО все повече се доближава до Русия. По украинската, естонската или руската телевизия може да се види как всеки споделя своята гледна точка."
Руснаците в Нарва си остават руснаци
В Нарва живеят около 60 000 души. След края на Съветския съюз хиляди жители на града губят работните си места в една голяма текстилна фабрика. Естония се присъединява към ЕС и НАТО - но съвсем не всички в Нарва са въодушевени от това.
В този град руснаците са мнозинство - около 95%. Тези хора и до днес се чувстват руснаци и мислят като руснаци. Кметицата Катри Раик е наясно с това. Тя полага цветя на паметника в края на града, който напомня за естонската война за независимост с Русия преди повече от сто години.
За Раик, която е историчка, мястото е много важно - и в контекста на сегашното напрежение. "Трябва да работим ежедневно за това нашите руснаци да разберат защо е важно НАТО. Не трябва да губим нито ден, обяснявайки, че мирът не е нещо, което се разбира от само себе си."
За да се опази мирът обаче трябва да се демонстрира и сила спрямо Русия, смята естонската министър-председателка Кая Калас. През последните дни тя говори пред редица международни медии и подчерта: "Руският президент Владимир Путин разбира само от едно, а именно - от ясни рамки".
"Никой няма нужда от война"
Навремето на Естония ѝ се налага да бори усилено за своята независимост. Затова сега иска да помогне на Украйна - включително с оръжия. "В продължение на 50 години Естония не беше независима, от което пострадаха много семейства. Загубихме икономическата си сила, загубихме свободата си. Затова е важно това да не се случи отново с други страни, които вървят по пътя към демокрацията - като Украйна."
А ще доставя ли Естония оръжия? В граничния град Нарва се отнасят скептично към това намерение. Подобно на много други членове на руската общност, Сергей и Владимир смятат, че за страната е по-добре да не се намесва в актуалната напрегната ситуация между Украйна и Русия. "Никой няма нужда от война. Затова трябва по-скоро да видим как можем да си сътрудничим."