Отидете към основна версия

7 821 56

"Украинските нацисти" и тяхната "провалена държава": какво говорят по руската телевизия

  • украйна-
  • русия-
  • нацисти-
  • война-
  • нато-
  • пропаганда-
  • владимир путин-
  • украинци-
  • руска телевизия

Войната на Русия срещу Украйна отдавна е в ход, поне от телевизионния екран

Снимка: БГНЕС/ EPA

Искат ли руснаците война с Украйна? Това е въпрос, който звучи парливо, казва Денис Волков, социолог от реномирания център "Левада" в Москва. Според него тази нагласа е все пак маргинална. "Може и да има хора, които мислят по този начин, но те са съвсем малобройни - говоря за хората, които наистина искат подобно нещо и призовават към война."

40% от руснаците смятат, че може да се стигне до война

В руските медии обаче това не е тема табу - тъкмо обратното. Небезизвестният десен популист и депутат Владимир Жириновски, който е чест гост в различни телевизионни предавания, от години философства открито по темата за нападение срещу Украйна. В интервю за печата в края на декември той дори призова за използване на военна сила, ако Украйна не се съобрази с руските искания, сред които отказ от членство в НАТО. А преди няколко години Жириновски фантазираше в предаване на държавната телевизия Россия-1 как можело да се пусне атомна бомба над сградата на президентството в Киев - по времето, когато Порошенко беше държавен глава. Има и други, които се заиграват с идеята за война: "Време е отново да освободим Украйна", написа наскоро един руски журналист в Туитър.

Неясно е доколко разпространени са подобни настроения. Не всичките 7,5% от руснаците, които на изборите за руската Дума през септември 2021 гласуваха за партията на Жириновски, биха приветствали война срещу Украйна. Денис Волков познава обаче и други данни, които дават повод за размисъл. Например: 36% от руснаците смятат, че е напълно възможно сегашните напрежения до доведат до война между Русия и Украйна. А 4% от анкетираните даже смятат войната за неизбежна, сочат резултати от допитвания на центъра "Левада", проведени в края на 2021 година.

"Този процент е по-висок от обичайния. Тук определено има увеличение", казва Волков. "Мнозинството от хората не искат война, страхуват се от нея, но съществува усещането, че тя наближава", добавя социологът. При това анкетираните смятат, че отговорност за сегашната ситуация носи Западът: ако се стигне до война с Украйна, всеки втори руснак би казал, че вината за това е на САЩ и НАТО. А 16% от анкетираните биха заявили, че отговорността е на Украйна. Едва 4% от анкетираните смятат, че Русия подклажда военна опасност. Тези мнения отразяват мейнстрийма в руските медии - и най-вече в държавната телевизия. "Въпросът за Украйна и евентуална война достига до съзнанието на хората чрез телевизионния екран, който за две трети от руснаците е най-важният информационен източник", казва Волков.

Темата за Украйна от години се върти постоянно по руската телевизия. Информациите станаха особено интензивни след победата на "Оранжевата революция" от 2004, която Кремъл обяви за държавен преврат, вдъхновен от Запада. Дотогава Украйна и украинците бяха все още смятани за стратегически партньор и братски народ. Войната на Русия срещу Грузия през 2008, в която Украйна подкрепи Тбилиси, доведе до нови пукнатини в отношенията. Малко по-късно в руските, но и в украинските медии се прокрадна идеята за война. Появиха се и множество писания, които предричаха "крах на проекта Украйна". Но по онова време всичко това все още звучеше като фантасмагория.

В навечерието на анексията на Крим през 2014 темата за Украйна присъстваше във всички руски медии. И също както през 2004, всички опозиционни протести бяха представяни като опит за преврат. В центъра на вниманието неизменно се поставяха репортажи, които внушаваха, че рускоговорящите украинци били застрашени. В действителност тази опасност беше силно преувеличена - де факто нямаше никакви нападения, нито дори заплахи към рускоговорящото население. За президента Путин обаче това беше достатъчна причина да анексира Крим. Постфактум той обяви, че е бил принуден да защитава руснаците в Украйна. Оттогава насам информациите за Украйна са сред централните теми на руската вътрешна политика. Мнозина наблюдатели - както в самата Русия, така и в чужбина - не можеха да си обяснят причините за това развитие. Погледнато от днешна гледна точка, това прилича на опит да се задържи общественото внимание в режим "стенд бай" - в случай, че потрябва за нов конфликт.

"Марионетка на Запада и враг на Русия"

Основните тези остават непроменени от години: Украйна е слаба, провалена държава, марионетка на Запада и враг на Русия, чиито действия се направляват от украински "нацисти". В резултат от тези масирани пропагандни кампании настъпи умора по темата за Украйна, констатира Денис Волков. Но настъпи и това: в списъка на неприятелските държави Украйна междувременно заема второто място, непосредствено след САЩ. В актуалната криза из руските медии отново се долавя призивът за защита на "руснаците" в Украйна. Става дума за рускоговорящи украинци, живеещи в южната и източната част на страната - и най-вече за жители на двете сепаратистки републики Донецк и Луганск. Стотици хиляди от тях получиха след 2019 година руско гражданство. В края на декември миналата година президентът Путин за пръв път намекна за "геноцид" в Източна Украйна. А сепаратистите там вече обявиха, че евентуално ще помолят Русия да им окаже военна помощ. Подобно развитие определено би намерило много благодатна почва в руските медии.

Автор Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 44 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания