Отидете към основна версия

3 315 103

Вашингтон изключва изпращането на американски военни в Украйна

  • пентагон-
  • сащ-
  • джо байдън-
  • русия-
  • източна европа

Пентагонът обаче планира дислоцирането на бойни части в Източна Европа

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Общото събрание на ООН заседава извънредно днес на фона на притеснения от възможността за придвижване на нови руски военни части в отцепилите се региони в Източна Украйна.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че когато чужди военни части навлизат в територията на една страна без нейно съгласие, те не са мироопазващи сили.

Междувременно американският президент Джо Байдън определи навлизането на руски военни в регионите за „начало на инвазия“ и наложи санкции.

В координация със съюзници и партньори Байдън наложи първи „транш“ от санкции, които включват пълно блокиране в САЩ на работата на две от най-големите руски банки, спиране даването на заеми за Русия и блокира финансите на петима представители на руския елит и техните семейства.

Вашингтон изключва изпращането на американски военни в Украйна, но планира изпращането на части в Източна Европа.

Последните събития отложиха плановете за среща на върха Байдън - Путин. За администрацията във Вашингтон такава среща може да се състои при деескалация и по-конкретно при изтегляне на руски войски.

Отменена бе и срещата на американския топ дипломат Антъни Блинкън с руския му колега Сергей Лавров с аргумента, че действията на Кремъл спрямо Украйна показват, че Москва няма сериозни намерения за дипломация.

Meждувременно за някои републиканци санкциите на администрацията не са достатъчни. Сенаторът Линдзи Греъм сравни кризата с Втората световна война. Според него мерките на Байдън са недостатъчни и е нужно приемане от законодателите на по-мащабна ответна реакция. От Белия Дом казват, че ще има още санкции при ескалация от руска страна.

По темата се изказа и бившият президент Доналд Тръмп, който описа като „гениално“ признаването на региони в Украйна за независими. Коментарът бе бързо заклеймен - републиканката Лиз Чейни заяви, че „интересите на Тръмп изглежда не съвпадат с интересите на САЩ“.

Прессекретарят на Белия Дом Джен Саки каза, че администрацията „се стреми да не приема съвети от хора, които хвалят президента Путин и неговата военна стратегия.“

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 39 гласа.

Свързани новини